Druhá tvář Brna

Výstava představí díla, a za nimi zajímavé životní osudy, čtyř nejvýznamnějších německých malířů, kteří se v 80. letech 19. století narodili v Brně, nebo v něm vyrůstali. Bruno Beran (1888-1979), Gustav Böhm (1885-1974), August Potuczek (1882-1936), Hans Friedrich Wacha (1885-1964) byli vrstevníky ikonických postav českého moderního malířství jako Antonín Procházka, Jaroslav Král nebo Emil Filla. Všichni čtyři vyrůstali v okolí Křenové ulice, oblasti, kde se v Brně nejvýrazněji prolínaly tři etnické proudy historického Brna, německý, slovanský a židovský. Morava byla bilingvní zemí, kde se zároveň mluvilo česky a německy a všichni se považovali za Moravany. Jazykem měst a elit byla ale především němčina, a tak i většina moravských umělců byla německy mluvících.

Druhá světová válka znamenala pro brněnské německé umělce ztrátu domova. Ti, kteří byli židovského původu (Beran, Böhm), museli utéct před válkou, ti, kteří byli árijského původu zase po válce (Wacha). Ve stáří se tak ocitli v cizině, a to v menších městech, která jim nedávala možnosti uměleckého rozvoje. Na nových místech ale podnítili rozvoj místní kulturní scény.

Konání akce
Více informací
Vstupenky
Výstava Druhá tvář Brna, Muzeum města Brna. Magazín KULT*  Brno

Každému ze čtyř umělců je věnovaná jedna výstavní místnost. Na výstavě bude možné vůbec poprvé vidět 12 velkoformátových obrazů Bruno Berana, které ležely dlouhá desetiletí v depozitáři Muzea města Brna. Obraz Oplakávání je vůbec největším Beranovým obrazem, který je dnes dochovaný v originále. Na výstavě bude možné zhlédnout přípravné skici nejvýznamnějších děl Hanse Friedricha Wachy, oltářních obrazů v kostele v Brně na Křenové. August Potuczek bude kromě obrazů zastoupen svou grafickou tvorbou, kterou si v dobách první republiky získal určitou evropskou proslulost, když jeho grafické listy do sbírek koupilo londýnské British Museum a vídeňská Albertina. Mimořádně jemný rukopis výtvarných prací Gustava Böhma poskytne působivé pohledy do brněnských a pařížských zákoutí.

Dále doporučujeme

Top
Umění
Volný čas

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, Brno

Umění
Vzdělávání
Urban Centrum Brno
Umění
Městské divadlo Brno

Galerii Jefa Kratochvila

Umění
Fait Gallery

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
D ětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové o děvčátku z hor...
Top
Článek
Film
Někteří kritici a publicisté mají často tendenci označovat jednoho...
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...