Barbie a její růžová odysea

Žít v Zemi Barbie znamená být dokonalou bytostí na dokonalém místě. Pokud tedy nemáte úplnou existenciální krizi

Barbie, Margot Robbie, Ryan Gosling, recenze, magazín KULT* Brno
Film
Margot Robbie (Barbie) měla jeden požadavek na režisérku Gretu Gerwig. Chtěla skluzavku pro dům Barbie, která by šla z její ložnice do jejího bazénu

Roztomilý dinosaurus Barney, autíčka Hot Wheels, dokonce i magická koule Magic 8 Ball. Všechny tyto produkty hračkářské firmy Mattel se mají dříve nebo později dočkat svého filmového zpracování. Zní to bizarně. Jedná se o reakci na obří úspěch filmové Barbie. A ta divákům příznačně sugeruje pocit, že všechno je možné.

O  zfilmování „příběhu“ ikonické americké panenky se uvažovalo dlouho, aniž by to příliš vzrušovalo kohokoli mimo okruh jejích nekritických příznivců. Situace se změnila ve chvíli, když se projektu chopila scenáristická (a  partnerská) dvojice Greta Gerwig a  Noah Baumbach, přičemž první jmenovaná jej zaštítila i  coby režisérka. Pověst uznávaných tvůrců především nezávislého filmu přitáhla k Barbie pozornost, která se překlopila v mánii.

Barbie se hovoří jako o  spasitelce kin, jejichž provozovatelé si díky ní mnou ruce jako už dlouho ne. Obrovský zájem publika vedoucí k  překonání řady rekordů pramení z geniální marketingové kampaně, jíž se z  filmu podařilo udělat událost prakticky pro všechny.

Barbie, Margot Robbie, Ryan Gosling, recenze, magazín KULT* Brno
Ryan Gosling přijal roli Kena poté, co viděl panenku Ken své dcery ležet obličejem dolů v bahně vedle rozmačkaného citronu.

Na své si přijdou jak milovníci světově nejznámější panenky, tak stoupenci feministického zděšení z jejích křivek. Jak ženy znechucené patriarchátem, tak muži rozezlení věčným přehlížením Kena. Jak fanoušci muzikálové tradice klasického Hollywoodu, tak trendoví diváci, kterým unikne i  trochu prvoplánová citace 2001: Vesmírné odysey. Gretě Gerwig – a  Mattelu, samozřejmě – se povedlo přijít s  dokonalým audiovizuálním produktem, aniž by musela rezignovat na tvůrčí vklad. Zároveň lze jen stěží popřít, že jako film Barbie představuje spíše sytě růžové pozlátko než radikální dílo, v jaké někteří z nás doufali.

Barbie, Margot Robbie, Ryan Gosling, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 70 % 

Barbie
Greta Gerwig
Premiéra 20. července 2023
www.vertical-ent.cz
IMDB: 74% 
ČSFD: 71%

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Zábava
The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel...