Na minutku

Brno bude hostit festival amatérského a loutkového divadla

 Festival Špíl-berg, CO.LABS, Středisko volného času Lužánky, magazín KULT* Brno
Festival

Amatérští herci, soutěžní přehlídky, workshopy, diskuze a hlavně kulturní zážitek na začátku dubna. To jsou dva divadelní festivaly, které pořádá Středisko volného času Lužánky. Špíl-berg představí 31. března až 2. dubna v divadle CO.LABS devět představení od souborů z několika českých měst. Loutku v Brně si rodiny s dětmi užijí 1. dubna v lužáneckém pracovišti Legato, kde zhlédnou čtyři představení. Na oba festivaly není nutná rezervace a vstupné je dobrovolné.     

Už po devatenácté se v Brně pořádá Festival Špíl-berg, který sdružuje krajská kola postupových přehlídek Mladá scéna, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov. Tedy setkání neprofesionálních divadelních souborů a sólových recitátorů, kde je zvána nejen odborná porota, ale také veřejnost. Tři dny plné činoherních i experimentálních představení v divadle CO.LABS v ulici Kounicova potěší malé i velké diváky.

Loutky zase ožijí v lužáneckém pracovišti Legato, které přivítá na regionální postupové přehlídce Loutka v Brně soubory nejen místní, ale také z Lomnice a Jaroměře. Tři soutěžní představení O Popelce, Opice a strom, Aňuška a Marfuška doplní také jedno inspirativní vystoupení v podání spolku Pěstujeme příběhy s názvem Betonová sukně - příběh o princezně, která sbírá odvahu, aby se vydala hledat poklad. Výkony amatérských herců bude sledovat odborná porota, která nominuje jedno z představení na celostátní přehlídku loutkového divadla Loutkářská Chrudim 2023, pařící k nejstarším národním přehlídkám v Evropě.