Bushcraft není jen zážitek, je to životní cesta

Rozhovor s bushcrafterem Tomášem ,,Krakenem" Krákorou
Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno
Volný čas

Tomáš Krákora alias Kraken je zálesák, který na svém youtubovém kanále sdílí videa o bushcraftu. Vysvětlení tohoto pojmu, praktické rady, Krakenův názor na umělou inteligenci a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím rozhovoru. 

Můžete čtenářům přiblížit, co znamená výraz „bushcraft“?

Bushcraft můžeme volně přeložit jako křováckou nebo lesní přírodní dovednost. Jde o termín spojený s uměním přežití v divočině, zároveň ale i  se zábavným, a  především pohodlným pobytem v  přírodě. Bushcraft umožňuje rozvíjet schopnosti, jako jsou hledání potravy, správné táboření, práce s  nožem, orientace v  přírodě a  další. Dále sem patří dovednosti v  podobě znalosti přírody, ohleduplného chování k  přírodě včetně jejího celkového návratu. Bushcraft není žádná novinka. Schopnosti spojené se životem v přírodě jsou staré jako lidstvo samo. Člověk je využíval před desítkami tisíc let stejně jako dnes. Bushcraft není jen zážitek, je to životní cesta. Člověku potom stačí málo, aby byl v  přírodě spokojený.

Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno

Jak vás napadlo natáčet videa zrovna na toto téma?

Moje první videorecenze z roku 2009 se týkaly nožů. A od těch byl už jen krůček k natáčení videí s tematikou bushcraftu a survivalu. V té době podobná videa v  češtině nebyla, a  tak jsem si říkal, že to zkusím. Ujalo se to. Nakonec jsem se mohl živit tím, co mě baví.

Na svém YouTube kanále máte více než čtyřicet tisíc sledujících. Čím si myslíte, že jsou vaše videa výjimečná?

Počet sledujících a zhlédnutí je jen číslo. Anglicky mluvící bushcrafteři mají několikanásobně vyšší čísla než já. Já natáčím videa, protože mě to baví. Až mě to přestane bavit, tak prostě nebudu natáčet. Nemyslím si, že by byla moje videa výjimečná. Ukazuju vybavení do přírody a dávám k nim komentář. Vysvětluju, v čem je daná věc dobrá, nebo naopak špatná. Vybavení testuju na sobě při pobytu v přírodě. Předávám tak svůj pohled na věc.

Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno

Prozradíte čtenářům, jak bezpečně rozdělat oheň v přírodě?

Je to jednoduché, oheň rozdělávejte jen na místech, která jsou k tomu určena. Nejprve si prostor kolem ohniště, nad i pod ním vyčistěte. Zažehněte maličký oheň a potom vše řádně uhaste. Od místa po vyhaslém ohni odcházejte až tehdy, když bude ohniště úplně studené. V  suchém období na oheň raději zapomeňte a použijte vařič. Pozor, i v tomto případě buďte maximálně opatrní.

Jaké vybavení byste doporučil k pohodlnému přečkání noci v přírodě?

Každý si pod pojmem pohodlí představuje něco jiného. Já preferuju kvalitní vysokou karimatku, spacák do dané teploty s  drobnou rezervou a plachtu nebo celtu na stavbu přístřešku. Správná ochrana před větrem a deštěm je pro kvalitní spánek velmi důležitá. V  obchodech najdete spoustu vybavení tohoto druhu. Některé je kvalitní, jiné tolik ne. Recenze a testy vybavení, která projdou mýma rukama, najdete nejen jako videa, ale také jako články na portále Bushcraftportal.cz. Další možností je jejich zakoupení na e-shopu nebo v kamenných prodejnách v Praze a Šumperku.

Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno

Zažil jste při takovém přespávání situaci, která vám naháněla strach?

Ano, zažil jsem několik situací, při kterých mi běhal mráz po zádech. Jedna byla dokonce tak silná, že od té doby věnuju výběru místa pro nocování daleko více pozornosti, než tomu bylo předtím. Tenkrát jsem si krásné místo u potoka. A tam, kde se zvedal svah nahoru, jsem si postavil přístřešek. Kdyby přišel déšť, voda by tekla okolo mě a já bych byl v suchu. Ale nepočítal jsem se silným větrem, který lámal a  vyvracel stromy. Takže když vzduchem svištěly kameny a  větve ze stromů, schoulil jsem se za pařez. Ten mě chránil, takže jsem noc vsedě nakonec bez zranění přečkal.Ráno když jsem viděl tu spoušť, tak jsem si ten obrázek uložil do paměti a teď si na to vždy při výběru místa vzpomenu. Možná jsem od té doby až příliš opatrný, ale jak se říká: „Lepší být připravený než překvapený.“

Zhruba půl roku sdílíte také videa o chalupaření na samotě. Co vás k tomuto životnímu stylu vedlo? A jak to rozhodnutí s odstupem času vnímáte?

Bydlet na samotě u lesa byl vždy můj sen. Ale až teď jsem pro tento plán našel také vhodnou partnerku. Tento styl bydlení se také dobře hodí k mé práci. Mám tady i tábořiště, kde pořádám srazy a  bushcraftové kurzy. Jak to vnímám s  odstupem času? Měl jsem to udělat už dávno, když jsem byl ještě mladý a silný. Alespoň mám na důchod o zábavu postaráno.

Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno

Na svém kanále sdílíte i tipy na zálesácké vybavení, jídlo nebo knihy. Patříte mezi foglarovce?

Ano, dalo by se to tak říct, Rychlé šípy si rád pročítám i dnes. Nejvíce mě ale ovlivnil román Robinson Crusoe a  knihy E. T. Setona. Tam jsem čerpal první nápady a návody. Dodnes se k nim rád vracím.

Ve svých videích často sdělujete svoje názory. V jednom z nich se vyjadřujete k umělé inteligenci. Co si o této technologii myslíte?

AI nám může v  lecčem pomoct, zároveň ale může být i nástrojem zkázy. I přesto, že je tahle technologie teprve na začátku, je už teď zneužívána pro páchání trestné činnosti. AI by podle mě měla být víc pod kontrolou. Nechci se dožít momentu, kdy si pomyslím: „Já jsem to říkal.“

Zmínil jste, že organizujete kurzy pro své fanoušky. Na co se v nich zaměřujete?

Kurzy, které vedu, jsou pod záštitou firmy Bushcraftshop.cz. Zaměřujeme se v nich hlav - ně na bushcraftové techniky, trošku survivalu a dalších dovedností, které se člověku můžou při pobytu v přírodě hodit. Témata kurzů jsou různá – od způsobů rozdělávání ohně až po moderní techniky. Dále můžu zmínit stavění přístřešků nebo získání vody a potravy v přírodě. Organizujeme také kurz pro začátečníky. To znamená seznámení se s bushcraftem nebo rodinný speciál zaměřený na rodiny s dětmi.

Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno

Co plánujete do budoucna?

Rád bych se věnoval dřevořezbě, tedy práci se dřevem, s  proutím a  dalším přírodním materiálem. Chtěl bych víc vařit a  kuchtit na ohni. Plánuju se také zabývat lukem, prakem, oště - pem a  dalšími zbraněmi, včetně jejich výroby z přírodního nebo nalezeného materiálu. Jak je vidno, plánů je hodně. Takže uvidíme, co čas přinese. Bushcraft je téma, kterému se člověk může věnovat v jakémkoli věku. Je jedno, jestli je vám pět nebo sto let. Více informace o  Krakenovi se dozvíte na webových stránkách Bushcraftportal.cz, Bushcraftshop.cz nebo jeho YouTube kanále.

Kraken - Bushcraft & Military

YouTube

Facebook

Instagram

TikTok

 

Kraken, Tomáš Krákora, Bushcrafter, rozhovor, magazín KULT* Brno
Tomáš Krákora alias Kraken

je YouTuber, který natáčí videa o bushcraftu, přírodě a chalupaření. Na svém kanále sdílí své názory, zkušenosti i recenze na outdoorové vybavení. Kraken navíc pro své fanoušky pořádá kurzy s bushcraftovou tématikou. Více informací o Krakenovi se dozvíte na webových stránkách Bushcraftportal.cz, Bushcraftshop.cz nebo jeho YouTube kanále.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Rozhovor
Hudba
Do Tišnova se po šestileté pauze vrací oblíbený festival Hudbou pro...
Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...