Na minutku

Činohra Národního divadla Brno uvádí premiéru hry Starý dobrý Nový (Oldřich)

Starý dobrý Nový (Oldřich), Národní divadlo Brno, magazín KULT* Brno
Divadlo

Oldřich Nový se výrazně zapsal do dějin Národního divadla Brno a právem patří mezi jeho legendy. Po přesunu do Prahy v polovině třicátých let se sice do Brna ještě vracel, ale už pouze sporadicky. Naposledy na prkna NdB stoupnul v roce 1970. A pak až v prosinci 2022. A to jako hlavní postava v nové inscenaci Starý dobrý Nový (Oldřich).

Petr Stančík napsal hru přímo pro Činohru NdB. Autor je znám řadou literárních děl, za fantaskní román Mlýn na mumie obdržel cenu Magnesia Litera. Divadelní crazy tragikomedií Starý dobrý Nový (Oldřich) se tak vrací na počátek své kariéry, kdy studoval na DAMU režii.

Starý dobrý Nový (Oldřich) je výletem mezi prvorepublikové filmové hvězdy. Na natáčení filmu režisér Mac Frič zjistí, že Oldřich Nový je pro roli padoucha příliš hodný. Na základě „kamarádské“ rady Jaroslava Marvana se Oldřich vydá mezi „galerku“ do Jedové chýše, aby okoukal manýry drsňáků z kriminálního podsvětí. Návštěvou nejhoršího pajzlu v Praze se Oldřich dostává na dráhu lupiče, čímž začíná jízda nečekaných situací, ztřeštěných komplikací a boje za záchranu světa. A když ne celého světa, tak Československa určitě. A jelikož platí „za vším hledej ženu“, Oldřichovými spojenci se stanou nekrásnější hvězdy třicátých let – Adina Mandlová a Lída Baarová.

Aby komedie mohla být komedií hudební, stal se důležitou součástí inscenačního týmu skladatel Jakub Kudláč. Majitel Českého lva za hudbu k filmu Krajina ve stínu napsal pro hru desítku dobových melodií. A písně s vtipnými texty Petra Stančíka tančené ve velkých choreografiích jsou jedním z vrcholů inscenace. 

V rolích prvorepublikových hvězd diváci spatří Zuzanu Černou jako Adinu Mandlovou, Elišku Zbrankovou s půvabem Lídy Baarové, Tomáše Davida jako nepřejícného Jaroslava Marvana či Viktora Kuzníka v roli úspěšného režiséra Maca Friče.

Světová premiéra 9. prosince 2022 v divadle Reduta