Designová keramika, která dává smysl. Umělkyně Nina Fránková otevřela lidem svůj ateliér
Uplynulý víkend přinesl na jihu Moravy Dny otevřených ateliérů, které umožnily nahlédnout do „kuchyní“ více než stovky místních umělců. Svůj ateliér plný hrníčků, váz a schránek v samém srdci Moravského krasu otevřela i výtvarnice Nina Fránková.
Rohový dům na rušné ulici poblíž centra skrývá umělecké poklady. Nina Fránková zde tvoří už několik let od svého návratu z Nizozemska, kde dlouhodobě žila. Je umělkyní a keramičkou, která na hrnčířském kruhu vytváří keramické a porcelánové výrobky.
„S keramikou pracuji už od střední školy,“ říká sympatická umělkyně. O svém budoucím povolání měla jasno už v raném věku, kdy si ke studiu na střední škole zvolila obor nábytek a interiér. Na vysokou školu se přihlásila na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. „Tři roky jsem studovala na UMPRUM, kde byl velký důraz na porcelán, keramiku a interiér. Pracovalo se hlavně se sádrou a sádrovými formami, ale já cítila potřebu volnější tvorby,“ vysvětluje. Ve třetím ročníku se proto rozhodla „vyrazit na zkušenou“ do zahraničí. Během stáže v Nizozemsku se zamilovala do ateliérové tvorby. „Práce s hlínou a modelování podle vlastní fantazie, nikoli podle diktátu designu, mě naprosto nadchly,“ vzpomíná Fránková. Ještě před dokončením studií v Praze školu opustila a bakalářský titul získala na amsterdamské škole. Ve studiu pokračovala i na magisterské úrovni a několik let žila v Amsterodamu. Po návratu do České republiky před šesti lety se rozhodla navázat na dovednosti, které získala na UMPRUM, a začala tvořit designové výrobky a užitkové umění. To ovšem neznamená, že by zanevřela na volnou tvorbu. „Několik let dělám obojí. Vytvářím volné umění, které je určeno spíše na výstavy, a zároveň užitkové umění, jako jsou hrnky, vázy nebo aromalampy, které odlévám ze sádrových forem,“ říká Fránková. Každý kousek pak podle svého gusta dozdobuje a upravuje. Před nedávnem vydala v nizozemském nakladatelství knihu s příznačným názvem Hollow, která poukazuje na její sochy – schránky určené k neomezenému využití.
V minulých letech Fránková vystavovala v různých galeriích. „Dříve jsem se hodně hlásila do otevřených výzev, kdy galerie vyzvou umělce a kurátory, aby předložili své projekty. Trávila jsem hodně času přihlašováním na zahraniční rezidence a výstavy,“ přibližuje. Díky tomu se její díla dostala do podvědomí nejen českého, ale i&nbap;světového publika. Její díla byla vystavena například v Nizozemí, Belgii, Švédsku a dokonce i v Koreji. V současné době se Fránková intenzivně věnuje nejen tvorbě, ale hlavně rodině. Zároveň se však vzdělává v oblasti marketingu. „Jsem ráda, že jsem během Dnů otevřených ateliérů mohla oslovit širší publikum. Kromě tvorby se snažím pragmaticky budovat svou značku, abych mohla svá díla volně prodávat a nabízet je i designovým obchodům,“ říká. Její keramické aroma lampy jsou již na trhu, když vzbudily zájem specializovaného obchodu. Nina Fránková ve své tvorbě nehodlá polevit – naopak, jistě o ní ještě uslyšíme. V listopadu letošního roku její práci lidé budou moci zhlédnout v Galerii města Blanska, kde společně s výtvarnicí Denisou Kollarovou představí sérii děl na téma česnek. Návštěvníci na něm uvidí například amulety s porcelánovými odlitky česneku.