Deskoherním malířem snadno a zábavně

V karetní hře Canvas se stáváte malířem soutěžícím na prestižním uměleckém festivalu.

Canvas, karetní hra, svět her, recenze, magazín KULT* Brno
Zábava
V průběhu hry budete sbírat průhledné umělecké karty a jejich pokládáním na sebe vytvářet zajímavé obrazy

Láká vás vytvářet nádherné obrazy, ale postrádáte talent, čas nebo vybavení? Malou, zato příjemnou náplast vám v tom případě poskytne nápaditá hra Jeffa China a Andrewa Nergera nazvaná Canvas. V ní můžete stvořit stovky krásných obrazů a ještě se u toho pobavit, potrápit mozkovnu či obdivovat výtvory své i svých soupeřů.

Canvas je velmi originální jak svým konceptem, tak zpracováním. Už samotná krabice s vyobrazením malířky je výjimečná tím, že ji lze pověsit na zeď a kochat se jí stejně jako plakátem či obrazem. Namísto obvyklé herní desky je zde plátno a hrací karty jsou z větší části průhledné a lze je kombinovat.

Cílem hry je vytvořit trojici obrazů a získat u toho co nejvíce bodů. Před startem si každý účastník vezme tři pestrobarevné podklady obrazu a k nim postupně bere umělecké karty, jež na sobě mají část malby a zbytek plochy je průhledný. Trojici uměleckých karet hráč smí po libosti zkombinovat a vložit je do obalu s podkladem, čímž vznikne jedinečné umělecké dílo.

Že vám to nezní jako hra? To proto, že jsem zatím nezmínil, že každá z uměleckých karet má určité množství elementů, jež jsou ve hře čtyři a reprezentují je jednoduché ikony. Zároveň se před začátkem hry vyberou až čtyři bodovací karty z dvanácti možných, které určují, jaké elementy a v jakém množství či kombinaci mají hráči na své obrazy umístit, aby získali barevné stužky. Počet stužek se na konci vyhodnotí a udělí se za ně vítězné body.

Canvas, karetní hra, svět her, recenze, magazín KULT* Brno

Jenže zisk herních karet není úplně jednoduchý. Podle pořadí, v jakém přišly do hry, mají různou cenu v žetonech zpodobňujících malířské palety. Může se vám tedy stát nejen to, že vám vyhlédnutou kartu vyfoukne soupeř, jenž je na tahu před vámi, ale při špatném managementu palet na ni třeba nebudete mít. Hra zakládající se na malbách je samozřejmě krásně graficky zpracovaná, o což se postaral Luan Huynh. Ilustrace na průhledných kartách dohromady s barevnými pozadími vytvářejí nejednou krásná díla, až je škoda, že spíše než na estetickou stránku se zaměříte na mamon co nejvíce bodů.

Canvas můžete hrát sami nebo až se čtyřmi soupeři. Jedna hra je poměrně rychlá a dle počtu hráčů zabere odhadem od dvaceti do čtyřiceti minut. Dle krabice ji mohou hrát děti od deseti let, ale s trochou snahy to zvládnou i mladší.

Canvas nabízí svižné hraní, které díky možnostem měnit v každé hře podmínky zisku bodů není nikdy stejné. Zároveň i obrazy, jež hráči vytvářejí, budou pokaždé jiné, protože možností nabízí nespočet. Máte-li chuť na rychlou, krásnou a originální hru, dejte Canvasu šanci a staňte se deskoherními umělci.

Canvas, karetní hra, svět her, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75%

Canvas
Kategorie: základní hra
Počet hráčů:1-5
Věk hráčů:10 let
Doba hraní: 30
Autor: Andrew Nerger, Jeff Chin
Charakteristika: karetní hra, skládačka

Více zde

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...