Na minutku

Diváckou cenu Mezipater si odnáší armádní lovestory

Mezipatra, queer filmový festival, magazín KULT* Brno
Festival

Osmnáctého listopadu skončil v Brně festival Mezipatra. Na závěrečném ceremoniálu se promítal snímek Pride a vyhlášena byla i divácká cena. Letos ji získala rakouská armádní lovestory Eismayer debutujícího režiséra Davida Wagnera. 

Hlavní ceny byly uděleny v pražské části festivalu. Nejlepším celovečerním snímkem se stalo francouzské drama s nadpřirozenými prvky Pět ďáblů (Le Cinq diables) režisérky Léy Mysius, nejlepším krátkým snímkem je film Warsha. Studentskou porotu zaujal také krátký film Maturák (Senior Prom), kterému udělila zvláštní uznání.

Vítěz divácké ceny je inspirován příběhem skutečného Charlese Eismayera. Světovou premiéru měl na festivalu v Benátkách, odkud si odnesl hlavní cenu filmové kritiky. Vypráví o drsném nadporučíkovi, který má v armádě na starosti náročné nováčky. Jedním z těchto „potížistů“ je i Mario Falak, jehož maskulinní prostředí armády považuje za problémového kvůli jeho sexuální orientaci.

Festival Mezipatra ceremoniálem v Brně končí, ale diváci a divačky se mohou těšit na ozvěny v regionech. Letošní filmy se budou promítat v Olomouci, Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Napajedlech. V průběhu roku pak Mezipatra dostávají queer filmy do kin po celé ČR pod distribuční značkou Queer Kino.

Více informací na www.mezipatra.cz.