Dole v (osadnickém) dole

Recenze Dole v (osadnickém) dole, vydavatelství Blackfire. Magazín KULTINO* Brno
Zábava

The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel před více než třiceti lety. A jak to u oblíbených značek bývá, všiml si jí i deskoherní průmysl. Nejznámější hrou z tohoto prostředí je karetka Settlers: Zrod impéria, ve které, stejně jako v jejím předobrazu, stavíte co nejlepší osadu. Novinka Horníci impéria vás také nechá budovat, ovšem pod povrchem.

Na první pohled vás Horníci impéria zaujmou milou grafikou a napoví, že jsou hrou i pro mladší. Nenechte se ale mýlit – je snadné naučit se jak na ně, avšak osvojit si hru důkladně vám dá zabrat. Účelem je získat co nejvíce vítězných bodů – zde ve formě diamantů – a nějakou dobu potrvá, než vaše zisky dosáhnou pořádné výše.
Základ hry je prostý, a přitom variabilní. Nejprve se vytáhne jedna z deseti karet, jež slouží i jako počítadlo délky hry, ovlivňující dané kolo. Potom máte možnost vyložit místnost vašeho dolu až do čtvrtého podzemní ho podlaží. Kromě ní aktivujete též po jedné kartě v každém z vyšších pater a jednu ze tří schopností na základové desce. Mohou tak vznikat velmi šikovné kombinace, jimiž získáte spoustu drahokamů a peněz pro nákup silnějších karet, nebo vám připraví ještě větší žně v příštím kole.

Recenze Dole v (osadnickém) dole, vydavatelství Blackfire 1. Magazín KULTINO* Brno

Vyjma samotného dolování se můžete pohybovat po jedné ze tří unikátních desek pokroku. Ty jsou oboustranné, takže jich máte na výběr šest. Na nich lze získat jak drahokamy, tak výhody či peníze, nebo ne až tak silné, avšak takticky užitečné karty čtvrtého podlaží. Navíc pokud vybádáte celý sloupec, můžete obdržet velké množství drahokamů, načež začnete postupovat zase někde jinde.
Hra je velmi svižná, protože všichni hrají zároveň a minimálně se čeká na ostatní. Nedochází tedy k interakci s dalšími hráči. Vy nemáte možnost ovlivnit jejich hraní a ani oni vám nepomohou či neuškodí. Prostě se jen ženete za co nejvíce body, jež si na konci porovnáte. Není tedy divu, že se s počtem hráčů – od jednoho do pěti – pravidla nijak nemění a i délka partie zůstává víceméně stejná.

Recenze Dole v (osadnickém) dole, vydavatelství Blackfire 2. Magazín KULTINO* Brno

Přestože mají všichni shodné podmínky, náhoda hraje ohromnou roli dle toho, jaké karty – důlní místnosti – si vytáhnete a jak je využijete. Z toho důvodu bývá každá partie odlišná a nečekejte, že naleznete jednu vítěznou strategii. Navíc karty mohou patřit k jedné ze šesti „settlerských“ frakcí, z nichž každá nabízí jiné bonusy v závislosti na vašich dalších kartách. Jakou si tvůrci dali s Horníky impéria práci, je vidět i na tom, že základní desky hráčů a karty ze čtvrtého patra, které vždy plní stejnou roli, mají různé roztomilé, avšak nepřeslazené ilustrace. Chcete-li rychlou a variabilní hru i pro mladší hráče a nevadí vám, že je v podstatě bez jakékoli interakce, Horníci impéria jsou volbou pro vás.

Recenze Dole v (osadnickém) dole, vydavatelství Blackfire 3. Magazín KULTINO* Brno

Hodnocení: 87 %

Horníci impéria – desková hra
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 1-5
Věk: 10+
Herní doba: 30-60 minut
Vydavatelství: Blackfire CZ

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Knihy
Populárně naučná kniha s názvem Umění vnímat design pro děti a rodiče...