Článek

Eurobaseball – mistrovství Evropy v baseballu bude i v Brně

Eurobaseball, Mistrovství Evropy v baseballu v Brně. Magazín KULT* Brno
Sport
V pořadí 37. Mistrovství Evropy v baseballu hostí Česká republika

Kdo by neznal baseball? Minimálně z domácího prostředí mnohých amerických filmů. Zde je baseball dokonce národním sportem. Můžeme jej dokonce považovat i za kultovní hru. Například klasická čepice s kšiltem, která pronikla i do světové módy a stala se dokonce určujícím prvkem vybraných hudebních žánrů, vznikla původně právě pro tento sport.

Přesto má baseball své kořeny v Anglii, kde se jeho zárodky objevily již ve 13. století. Ovšem název hry, jak jej známe dnes, má svůj původ již v USA. Poprvé zde byl použit v druhé polovině 19. století, a jak správně tušíte, jde o složeninu slov base – základna a ball – míč.

Co je vlastně cílem hry?

V baseballu proti sobě stojí dvě družstva o devíti hráčích. Jedno je v útoku a druhé v obraně, přičemž během zápasu se jejich úlohy střídají. Úkolem každého útočníka je odpálit míček nadhozený obráncem tak, aby oběhl všechny čtyři mety vnitřního pole na hřišti, aniž by byl vyautován, čímž získá pro své družstvo bod. Oním vnitřním polem se přitom rozumí známý prostor ve tvaru čtverce, umístěný v rohu celého hřiště a vymezený čtyřmi metami, číslovanými proti směru hodinových ručiček. Vzdálenost jedné mety ke druhé přitom činí 27,43 metrů. To se samozřejmě týká kategorie mužů. Dorostenci mají vzdálenosti menší. Zbytek hřiště se pak nazývá polem vnějším.

Úkolem družstva v obraně je soupeře tzv. vyautovat. Buď mu rychle hozeným míčkem znesnadnit odpal nebo odpálený míček co nejdříve chytit a dotknout se mety dříve, než tak učiní soupeř. No, a pokud útočník nestihne na metu doběhnout dřív, než se jí dotkne obránce s míčkem, má ještě možnost se vrátit „do bezpečí“ mety předchozí. Tohle ovšem neplatí o výchozí, domácí metě, ze které míček odpálil a na níž se vrátit nemůže.
Pokud bránící se mužstvo během jedné směny vyautuje tři soupeřovy hráče, nastupuje samo na pálku a dostává se do útoku. Tím nastává další směna. Těch je za každý zápas devět. Úkolem mužstev tedy je nasbírat co nejvíce bodů.

Eurobaseball, Mistrovství Evropy v baseballu v Brně. Magazín KULT* Brno

Odpalovat se musí umět!

Asi nejatraktivnějším prvkem baseballu jsou tzv. homeruny. Přestože na filmovém plátně vypadá jejich odpálení velmi jednoduše, v reálu to až tak snadné není. Nejlepší nadhazovači jsou totiž schopni mrštit míček rychlostí až 130 km/hod. K homerunům se dokonce vedou i zvláštní statistiky. Jedná se totiž o takový odpal, kdy míček odletí mimo dosah obránců (nejčastěji za plot, nebo na tribuny) a útočník, resp. útočníci na metách, jsou bez problémů schopni doběhnout až na domácí metu, odkud vybíhali.

Důležitou roli v baseballu hrají také tzv. strajky. Ty nastávají ve chvíli, kdy se pálkař buď netrefí do dobře nahozeného míčku (promáchne) nebo vůbec nestihne zareagovat, případně jej odpálí do zámezí. O tom, zda je míček dobře nahozen rozhoduje rozhodčí a v případě tří strajků je hráč vyautován. To znamená, že je automaticky venku ze hry.

Také čtěte
Hokeball, sport, magazín KULT*Brno
Školní taška letí do rohu. Převléct se do tepláků a jít co nejdříve ven za kamarády ze sídliště...

Jak je to s baseballem ve světě a u nás?

Kromě USA je baseball nesmírně populární i v Jižní Americe, především v karibské oblasti, dále ve východní Asii, Austrálii nebo v Jihoafrické republice. Nejslavnější a také nejznámější ligovou soutěží na světě je plně profesionální MLB (Major League Baseball) ze Spojených států, která každý rok vrcholí tzv. Světovou sérií.

U nás se pravidelná soutěž v baseballu začala hrát od roku 1970, aby se o dva roky později odehrál mezi čtyřmi týmy první pohár ligy. Mistrem se tehdy stal oddíl TJ Kovo Praha, který se na dlouhou dobu stal i nejúspěšnějším týmem Československého baseballu.

První titul v samostatné České baseballové lize získal v roce 1993 klub Technika Brno, který jej o rok později dokonce obhájil. V následujícím roce jej pak na 15 let „převzal“ současný mistr ligy SK Draci Brno, založený v roce 1972. Ne náhodou se proto rozhodující část mistrovství Evropy v baseballu – Eurobaseball, kterou v tomto týdnu hostí Česká republika odehraje v Brně. Ano, hrát se sice bude i v Praze, Ostravě, Blansku i Třebíči, ale finále vyřazovací fáze šampionátu bude 1. října 2023 právě zde.

Eurobaseball, Mistrovství Evropy v baseballu v Brně. Magazín KULT* Brno

Eurobaseball – mistrovství Evropy v baseballu
24. září – 1. října 2023
Praha, Ostrava, Blansko, Třebíč a Brno

Více informací k Eurobaseballu 2023, včetně rozpisu zápasů a možnosti získat vstupenky naleznete na stránkách mistrovství.

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Článek
Bydlení
Rádi byste rekonstruovali svoji nemovitost? Potřebujete zateplit dům...
Článek
Ostatní
Byl jednou jeden dům, kde panoval klid a pohoda. Avšak jednoho dne...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...