Fantastický remake Dead Space by obstál i jako zcela nová hra

Těšte se na od základu přepracovaný titul s ještě poutavějším herním zážitkem, věrný strhující vizi původní hry včetně dechberoucí vizualizace. 

Dead Space remake, Isaac Clark, PC hra, recenze, magazín KULT* Brno
Zábava

Před 15 lety vyšel, dnes již legendární, horor Dead Space. Přes pár nešikovných řešení (dívám se na vás, pasáže v nulové gravitaci), se stal fenoménem a na jeho úspěch navázaly ještě další dva díly. Dead Space 2 se mírně odklonil od hororu a posunul celou hru spíše mezi střílečky. Dead Space 3 ale neúspěšným pokusem implementovat do hry multiplayer mezi hráči propadl a EA se po finanční ztrátě rozhodla projekt Dead Space jednou provždy ukončit. Naštěstí si to rozmysleli. 

A tak se opět po 15 letech ocitáme hluboko ve vesmíru v roli strojního technika Isaaca Clarka. Ten je se svým kolegou na rutinní misi. Jejich úkolem je opravit těžební loď USG Ishimura, na jejíž palubě se nachází i jeho přítelkyně Nicole. Hra vás ale ohledně svého žánru dlouho napínat nebude. Vrzání a skřípání lodního trupu totiž občas protne zoufalý výkřik člena lidské posádky, vražděného hrůznými necromorfy. Stejný osud hned v úvodu potká i vašeho kolegu. Vám tak nezbude nic jiného, než chopit se plasmového řezáku a s jeho pomocí se doslova prosekat skrze ohavné nepřátele, kteří loď zamořili. 

Úvod hry je prakticky totožný s 15 let starou předlohou. Autoři z Motive se ale nebáli ani zásadnějších změn, které se jim naštěstí povedly na výbornou. Hru převedli do enginu Frostbite, ve kterém vymodelovali nádherné prostředí. Chodby jsou správně klaustrofobní, ventilační šachty se naučíte obcházet velkým obloukem a prostředí nasvícené jen baterkou na Isaacově zbrani bude vytvářet mrazivé hry světla a stínu. Obří průmyslová zařízení naopak způsobí, že se budete tváří v tvář hrůzám, které se zde odehrávají, cítit malí a bezvýznamní. Loď působí zároveň ponuře i velkolepě a některá místa vám doslova vyrazí dech. Až budete nejspíš autorům v duchu spílat za chybějící foto mód. 

Dead Space remake, Isaac Clark, PC hra, recenze, magazín KULT* Brno
Loď působí zároveň ponuře i velkolepě a některá místa vám doslova vyrazí dech.

Postava Isaaca Clarka je nově plně nadabovaná, reaguje tam, kde to dává smysl a projevuje emoce adekvátně situaci, takže se do něj jako hráč konečně můžete vcítit. Může interagovat s dalšími přeživšími na lodi a s prostředím, jehož možnosti jsou také přepracované. Celá loď je totiž nyní jen jedinou lokací, po které se můžete přesouvat, jak je vám libo. Nestane se vám tedy, že dokončíte úroveň a ta se vám zamkne, jako tomu bylo v původní verzi. Naopak, hra vás motivuje k návratu do dříve vyčištěných lokací, kde si skrze levelování postavy odemykáte přístup na nová místa, k truhlám, vybavení i zbraním, které si nyní nemusíte kupovat, ale nacházíte je přímo ve hře. Aby to ale nebylo tak jednoduché, instalovali autoři z Motive do hry funkci Intensity Director. Ta na loď vkládá procedurálně generované prvky (prý má v repertoáru přes 1 200 unikátních událostí). Může to být cokoli od změn v osvětlení po rozmístění nepřátel, takže si nikdy nemůžete být jisti, co na vás čeká v místech, kterými jste už dříve prošli. Tato funkce byla hráči přijata s mírnou kontroverzí, ale většina si ji spíše chválí s tím, že pomáhá udržovat ve hře napětí. 

Loď působí zároveň ponuře i velkolepě a některá místa vám doslova vyrazí dech.
Postava Isaaca dostala v remaku nový obličej. Většinu hry ho ale neuvidíte.

Kompletně přepracované jsou rovněž pasáže ve stavu beztíže, které byly v původní verzi, přiznejme si, přinejmenším otravné. Nyní má Isaac raketové boty, které mu umožňují mít i v těchto pasážích plnou kontrolu nad svým pohybem. 

Obecně se zdá, že toho není mnoho, co by bylo možno remaku Dead Space vytknout. Jak už je dnes smutnou realitou, hra vyšla s mnoha bugy, ale day one patch si s nimi zdárně poradil. Z pohledu českého hráče může být také zásadním problémem chybějící česká lokalizace. A to přesto, že původní 15 let stará verze měla české titulky. Snad je autoři přidají časem, a pokud ne, věřím, že se můžeme spolehnout na komunitní překlad. Pokud pro vás ale angličtina není překážkou, a toužíte po tom, zahrát si napínavý, brutální a místy nechutný body horor, mohu remake Dead Space jen doporučit.     

Hodnocení: 90%

Dead Space remake
Vyšlo: 27.1.2023
Platformy: PC, PS5, Xbox Series X/S
Vývojář: Motive
Vydavatel: Electronic Arts
Žánr: akční, horor, střílečka, pro jednoho hráče
Hra nabízí New Game +, který přidává alternativní konec, phantom variantu necromorfů a level 6 advanced suit

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...