Na minutku

Festival Janáček Brno má za sebou úspěšný ročník

Festival Janáček Brno
Festival
Premiéra Z mrtvého domu / Glagolská mše. (Foto: Marek Olbrzymek)

V Brně se opět podařilo něco zcela mimořádného – mezinárodně vysoce hodnocený festival Janáček Brno přinesl ve dnech 2. až 20. listopadu program světového formátu, na který hojnou účastí pozitivně reagovala jak veřejnost česká, tak zahraniční. Město, ve kterém Leoš Janáček žil a tvořil a je s festivalem bytostně spjato, své devízy využívá plně a se stále zvyšujícím se standardem. Festival prokázal, že ani koronavirová omezení minulých let nezmenšila zájem publika, což prokazuje nejvyššími tržbami ve své historii. 

Prezentací špičkových dirigentů Jakuba Hrůši, Tomáše Hanuse, Tomáše Netopila nebo Marka Ivanoviće, dokonale sehraných zahraničních i českých těles, jakými jsou Welsh National Opera, Orchestre de la Suisse Romande, švýcarský Grand Théâtre de Genève, Orchestr Národního divadla Praha a Janáčkova opera Národního divadla Brno, a také díky věhlasným sólistům, interpretům a režisérům Corinne Winters, Nickymu Spencovi, Adamu Plachetkovi, Johnu Fioremu, Viktorii Mullove, Olivii Fuchs, Calixto Bieitovi nebo Tatjaně Gürbaci dostál festival svému renomé. Uvedením stěžejních děl Leoše Janáčka, často ve více interpretacích, vznikla v rámci festivalu nejen zážitková, ale také komparativní platforma pro diskusi a reflexi festivalu odbornou veřejností. 

V rámci 19 dní bylo celkem odehráno 36 produkcí, z nichž v některých případech šlo o světové premiéry či o program speciálně vytvořený na míru festivalu. Prostor dostala i mladá generace v čele s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně a Konzervatoří Brno.

Doprovodný program ve spolupráci s TIC Brno se těšil velké oblibě, úspěšné byly také janáčkovské trasy s lokalitami, ve kterých se Janáček pohyboval, komponoval či vyučoval. Janáček se dále zjevil na mnoha místech v centru Brna, kde bylo možné po naskenování QR kódu poslouchat hudební ukázky. Zajímavé bylo taktéž pole gastronomické – devět restaurací (jako je devět Janáčkových oper) nabízelo „janáčkovské menu“, ochutnávku Janáčkových oblíbených pochoutek podle receptů jeho hospodyně Marie Stejskalové.

Festival Janáček Brno 2024 se bude konat v termínu 1.–24. listopadu 2024. Předprodej vstupenek na festival bude slavnostně zahájen 4. listopadu 2023. Na podzim příštího roku festival chystá také řadu preview akcí. 

Janáček Brno 2022 ale ještě nekončí – čeká ho poslední „ozvěna“ v podobě představení Z mrtvého domu / Glagolská mše 26. listopadu, čísla tedy ještě porostou. 

Veškeré informace o festivalu včetně archivu minulých ročníků jsou k nalezení na webu www.janacek-brno.cz.