Filmy nestačí, měla by se změnit politika

Rozhovor s herečkou Evou Holubovou
Eva Holubová, herečka, film, divadlo, magazín KULT* Brno
Film
Eva Holubová s režisérem a kameramanem při natáčení filmu Gump – pes, který naučil lidi žít

O Evě Holubové je známo, že jí nejsou lhostejná témata spojená s ochranou přírody. I proto letos zasedne v porotě MFF Ekofilm, nejstaršího mezinárodního filmového festivalu s tematikou životního prostředí v Evropě, který se v Brně uskuteční ve dnech 12.–15. října. Populární česká herečka si s námi při té příležitosti popovídala nejen o své ne úplně tradiční roli.

Jak došlo k tomu, že jste se stala porotkyní Ekofilmu?

Problematika, kterou Ekofilm sleduje, mě velmi zajímá. A zároveň je to téma, které mě spojuje s prezidentem festivalu Ladislavem Mikem. To je také důvod, proč jsem souhlasila s nabídkou být členkou festivalové poroty. Velmi se na to těším.

Proč jsou festivaly tohoto typu důležité?

Kvůli informovanosti veřejnosti. Samotné filmy nic nezmůžou. Ale informace, které se díky nim dostanou k  lidem a nějak v nich zarezonují, ano. Věřím, že se pak začnou jinak chovat, něco dělat jinak. Podle mě nestačí pouze točit filmy. Měla by se hlavně změnit světová politika, veřejné mínění a přístup k důležitým tématům, jako je změna klimatu, udržitelnost.

Sledujete environmentální snímky i ve svém volném čase? Máte mezi nimi nějaký oblíbený?

Bohužel, z  časových důvodů nesleduji. Občas se na něco zajímavého podívám na National Geographic. Ale vedu hodně často hovory s mým synem, kterého to velmi zajímá a zabývá se tím. S Ladislavem Mikem jsme začali točit spoty s touto tematikou a například jeho film Živý plášť planety Země – GEODERMA vřele doporučuji.

Eva Holubová, herečka, film, divadlo, magazín KULT* Brno
Eva Holubová s Bolkem Polívkou při natáčení filmu Gump - pes, který naučil lidi žít

Že vám není stav a budoucnost životního prostředí lhostejná, je o vás známo. Vzpomenete si na okamžik, kdy jste si jeho „ohroženost“ začala uvědomovat?

Na konkrétní okamžik si nevzpomenu. Ale například si vybavuji, že už kdysi dávno o ekologii mluvila velmi vážně při setkáních na Hrádečku Olga Havlová. Já sama jsem byla vychovávaná tak, že přírodu musí chránit každý člověk osobně ve svém každodenním životě. Jak řekl Antoine de Saint-Exupéry: „Naši planetu jsme nezdědili po předcích, ale máme ji půjčenou od svých dětí.“

Jak vnímáte známou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou?

Některým lidem je obrovským trnem v oku. Já ji vnímám kladně, ale nejsem její skalní fanynka. Zajímají mě více témata, o nichž mluví, než její příběh. Nezajímají mě drby. Ale ona by měla být jedna z mnoha, nikoli ojedinělá módní ikona, kterou z ní někdy média dělají. Proto je obrovským trnem v oku i některým lidem, kteří to myslí s planetou dobře.

Také čtěte
Tomáš Hodan, režisér filmu Poslední závod, Marek Adamczyk, herec a představitel Emericha Ratha, Film, Rozhovor, magazín KULT* Brno
Do kin právě vstupuje dlouho očekávaný snímek Poslední závod , který vypráví o tragickém úmrtí...

K české politice se vyjadřujete opakovaně. Zkraje příštího roku nás čeká volba nového prezidenta. Máte už mezi dosud oznámenými kandidáty svého favorita?

Jednoznačně generála Petra Pavla.

V listopadu tomu bude 25 let od premiéry slavných Knoflíkářů, kde jste zazářila po boku Rudolfa Hrušínského ml. Jak vysoko tuto roli řadíte ve své dosavadní filmografii?

Já o tom takto nepřemýšlím. Chci napsat knížku, kde se o této roli určitě zmíním, ale žádné pořadí rolí podle důležitosti si nedělám.

Co byste vzkázala člověku, který ani v roce 2022 netřídí odpad?

Ať ho třídí!!! (smích)

Eva Holubová, herečka, film, divadlo, magazín KULT* Brno
Eva Holubová

(* 1959) je rodačkou z Prahy, absolventkou DAMU a jednou z nejvýraznějších českých hereckých tváří. Objevila se v několika desítkách televizních filmů a seriálů i snímků, které slavily úspěch v kinech. Svého doposud jediného Českého lva získala za vedlejší roli v komedii Ene Bene.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Top
Rozhovor
Hudba
Housle nebo kytara a písně, které posluchače upoutají nejen melodiemi...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...