Na minutku

Habsburkové na českých hradech a zámcích: Projekt NPÚ přináší letos unikátní zážitky

Po stopách šlechtických rodů, Habsburkové, historie, zámky, magazín KULTINO* Brno
Historie
Zámek Zákupy (Foto: zamek-zakupy.cz)

Národní památkový ústav (NPÚ) letos přináší do českých hradů a zámků zvláštní zážitky spojené s rodem Habsburků. Projekt Po stopách šlechtických rodů se letos zaměřuje na představení, jak Habsburkové žili v Čechách a na Moravě v 18. až 20. století. Hlavními objekty budou zámky Konopiště, Ploskovice a Zákupy, kde se budou konat nejen prohlídky, ale i výstavy a přednášky.

Na zámku Konopiště se návštěvníci mohou těšit na večerní prohlídky, které představí hlavní členy habsburské rodiny a ukážou i méně známé prostory. Další zajímavostí bude 19. května vypravení parního vlaku z Prahy do Benešova se salonním císařským vozem, který bude k vidění v benešovském depu. Zámek Konopiště také připomene 110. výročí atentátu v Sarajevu, který byl přímou příčinou první světové války.

Zámek Zákupy na Českolipsku chystá kostýmované prohlídky a další akce k připomenutí významných historických událostí spojených s rodem Habsburků. Spolu s dalšími institucemi spravujícími bývalá habsburská sídla se projekt snaží přiblížit veřejnosti význam této šlechtické dynastie a její přínos k uchování kulturního dědictví.

Celý projekt je součástí snahy o rozšíření povědomí o historických památkách a přilákání návštěvníků. Sezona na hradech a zámcích začíná ve čtvrtek a očekává se zvýšený zájem o tato historická místa. Letos také dochází ke zvýšení vstupného o průměrně šest procent kvůli nákladům na správu a údržbu památek.