Na minutku

Helena Třeštíková obdržela v Barceloně cenu za mimořádné celoživotní dílo

Helena Třeštíková,Honorary DocsBarcelona Award, magazín KULT* Brno
Film
Helena Třeštíková;Foto ( Diana Zehetner).

Režisérka Helena Třeštíková obdržela cenu Honorary DocsBarcelona Award za mimořádné celoživotní dílo na zahajovacím večeru 26. ročníku prestižního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů DocsBarcelona, který se v Barceloně koná od 18. do 28. května. Festival tak vzdává poctu této třiasedmdesátileté filmařce, jejíž mimořádná kariéra čítá více než padesát titulů.

Cena Honorary DocsBarcelona Award vznikla loni u příležitosti 25. výročí filmové přehlídky a Helena Třeštíková ji převzala jako teprve druhá osobnost v historii festivalu.

Pocta festivalu DocsBarcelona Heleně Třeštíkové byla završena režisérčinou retrospektivou v Katalánské filmotéce (Filmoteca de Catalunya), která  zahrnovala tři z jejích nejslavnějších titulů: Katka (2010), portrét mapující čtrnáct let v životě mladé narkomanky a její marný boj se závislostí; Soukromý vesmír (2012), ve kterém Třeštíková téměř čtyři desetiletí natáčí českou rodinu na pozadí pádu stalinského socialismu a vstupu do Evropské unie, a nedávný snímek René - Vězeň svobody (2021), pokračování René (2008), ve kterém se filmařka znovu setkává se svým hrdinou, mladíkem, kterého natáčela dvacet let ve věznici pro mladistvé.