Hodně dramatu, málo zpěvu

Kde zpívají raci,  Olivia Newman, recenze, magazín KULT* Brno
Film

Když Delia Owens napsala svůj románový debut Kde zpívají raci, bylo jí skoro 70 let. Řeklo by se, že si prostě chtěla v pokročilém věku splnit svůj sen. Nezůstalo však pouze u toho. Kniha se v roce 2018 stala bestsellerem a literární událostí (později zabodovala i u českých čtenářů). Filmová adaptace tudíž prakticky nemohla nevzniknout.

Divák nemusí být velkým znalcem předlohy, aby mu došlo, že přednosti románu zooložky Delie Owens, zkušené autorky literatury faktu, spočívají ve vytvoření atmosféry krásy i úskalí těsného sepjetí člověka a přírody – v  tomto případě její divočejší podoby. Osud všemi opuštěné dívky vyrůstající na začátku druhé poloviny minulého století uprostřed mokřin Severní Karolíny má ze své podstaty jistě své kouzlo. Snímek režisérské rutinérky Olivie Newman však chce především vyprávět příběh, přičemž ten nemá moc co nabídnout. Scenáristka Lucy Alibar zazářila spoluprací na tematicky podobných Divokých stvořeních jižních krajin – o to větší je film Kde zpívají raci zklamání.

Může se to zdát jako příliš příkré hodnocení, ale de facto není ničím víc než červenou knihovnou narativně rámovanou soudním procesem, jehož čítankově zjednodušené ztvárnění umí ve „vyhrocených“ chvílích vykouzlit ironický úsměv na rtech i těm divákům, již by se jinak rádi nechali vést dominantní romantickou linkou. Snaživá představitelka hlavní role Daisy Edgar-Jones má přitom všechny předpoklady pro to, aby podobnému typu příběhu dokázala propůjčit punc určité výjimečnosti. To by ovšem nesměla artikulovat jedno milostné klišé za druhým a až pak se věnovat přírodě.

Hodnocení: 40%

Kde zpívají raci
Olivie Newman
Premiéra 29. září 2022
www.falcon.cz

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...