Hrdina. A není v plánu trhlina?

24. října 1942 byla v koncentračním táboře Mauthausen popravena většina civilistů, kteří pomáhali československým parašutistům s přípravou atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.  Divadlo Radost tímto představením chtělo uctít jejich památku a připomenout jejich neobyčejné hrdinství i tento velký čin.

24. října 1942,Laurent Binet - Marius Szczygiel, divadlo Radost, recenze, magazín KULT* Brno
Divadlo

Datum 24. října 1942 si připomínáme kvůli popravě 262 občanů, kteří byli usvědčeni, podezřelí nebo udáni kvůli pomoci parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi. Ti měli na svědomí diverzní Operaci Anthropoid, atentát na Reinharda Heydricha. Brněnské Divadlo Radost zpřístupňuje těžké téma ve scénické koláži pro diváky starší 12 let.

Právě scénické čtení zahraničních autorů – Laurenta Bineta a Mariusze Szczygieła – mladší populaci podává v hravé formě spolu s projekcemi, hudbou a občasným herectvím nejen osudný říjnový den, který dal inscenaci název, ale celkový kontext, proč vlastně k popravě došlo. Sledujeme osudy Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše i celý průběh Operace Anthropoid. Podrobně se tvůrci zaměřují také na osobu Reinharda Heydricha. Časově se tak v Radosti proletíte zejména mezi lety 1938 až 1942 napříč bývalým Československem, Německem i Anglií. Petr Šmiřák a Matěj Tauš jsou jediné živé lidské bytost na jevišti. Mají chytré pomocníky – dvojici tabletů. Zároveň jim kryje záda projekce Jindřicha Maxe Pavlíčka.

Šmiřák i Tauš dovedou děti svým projevem zaujmout, ale zároveň ctí vážnost tématu. Oba plně využívají obdélníkový stůl a židle jako interaktivní jevištní rekvizity. Hrdina se ve slovnících definuje jako člověk s vynikající statečností a odvahou uplatněnou pro vyšší cíl. Gabčíka a Kubiše při pohledu do minulosti společnost označuje jako hrdiny. Z pohledu zadání jejich mise byla akce parašutistů úspěšná. Na druhé straně pomyslných misek vah v našich hlavách stojí oněch nejméně 262 dalších zmařených lidských životů.

Hodnocení: 65%

24. října 1942
Divadlo Radost
Psáno z představení 6. 10. 2022

Top
Divadla

Bratislavská 216/32, Brno

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...