Článek

Hynek Bočan a Bolek Polívka získali ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež

 Zlatý střevíček,  filmový festival Zlín fest, magazín KULTINO* Brno
Festival

Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež letos doputovalo ke zkušenému scénáristovi a režisérovi Hynku Bočanovi a známému herci Bolku Polívkovi. Převzali je na zahajovacím ceremoniálu filmového festivalu Zlín fest, který je jedním z největších a nejstarších festivalů filmů pro děti a mládež.

Na začátku filmového festivalu Zlín získal ocenění Zlatého střevíčku známý režisér Hynek Bočan. Ten vystudoval režii na pražské FAMU a o pár let později natočil svůj první celovečerní film Nikdo se nebude smát. Z vážné seriálové tvorby uspěla Bočanova adaptace románů Zdivočelá země, který sleduje osud letce Antonína Maděry, který po osvobození bojuje s bezprávím.

Pod Bočanovou taktovkou vznikl i seriál Rychlé šípy, který v televizi nesl název Záhada hlavolamu. V něm Hynek Bočan oživil proslulé hrdiny z komiksů Jaroslava Foglara. V něm pětice kamarádů pátrala po stopách záhady vedoucí až k tajemnému chlapeckému hnutí Vontů ze Stínadel. Tímto seriálem se Bočan značně zapsal do povědomí českých diváků.

 Zlatý střevíček,  filmový festival Zlín fest, magazín KULTINO* Brno
Záhada hlavolamu Zdroj: ČT24/ČT

Práci Hynka Bočana znají diváci třeba z oblíbené pohádky S čerty nejsou žerty (1984), později se zapojil i do další české pohádkové tvorby. Zaslouženě tak k němu poputuje ocenění za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež. Druhé ocenění získal populární herec Bolek Polívka. Rodák z Vizovic se proslavil nejen jako televizní filmový herec, velkou část svého života zasvětil divadlu. Vystudoval brněnskou JAMU, kde také později založil vlastní divadlo Bolka Polívky, které funguje v Brně dodnes.

V televizní tvorbě uváděl vlastní pořady jako třeba Manéž Bolka polívky, Bolkoviny nebo Bolek Polívka na víně. Jeho první filmovou rolí se stal Mageri ve filmu Balada pro Banditu (1978). Za svůj výkon ve filmu Zapomenuté světlo dostal v roce 1996 svoje první ocenění Českého lva. Těch už dohromady posbíral celkem devět, jak za hlavní mužské výkony, tak za vedlejší mužské herecké výkony. 

 Zlatý střevíček,  filmový festival Zlín fest, magazín KULTINO* Brno

Kromě herecké tvorby se zapojil i do scénáristiky. Podílel se na scénáři ke komediální divadelní hře Poslední leč. Ve filmové tvorbě se spolupodílel na scénáři k duologii Dědictví, kde ztvárnil roli Bohuše, dřevaře, který nečekaně zdědí obrovský majetek. Svůj hlas také propůjčil třem krysám v pohádce Krysáci (2005), která vznikla v produkci České televize ve Filmových ateliérech Zlín. Nejen za tento příspěvek k němu poputuje k závěru festivalu druhý Zlatý střevíček. V loňském roce obdržela cenu Zlatého střevíčku herečka Zlata Adamovská a herec Pavel Nový. Mezi další držitele patří herečky Dagmar Havlová a Iva Janžurová, herec Zdeněk Svěrák, malíř Adolf Born, ale třeba i zpěvák a herec Karel Gott, který se s Bolkem Polívkou potkal i ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992). Tradice udílení cen za výjimečný přínos kinematografii začala ve Zlíně v roce 1997, kdy první Zlatý střevíček obdržel režisér filmů pro děti a mládež Josef Pinkava.

 Zlatý střevíček,  filmový festival Zlín fest, magazín KULTINO* Brno

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Českou divadelní hru o intrikách nejen v politice napsal v roce 1908...
Recenze
Knihy
Grafický román mapující život a tvorbu proslulého italského režiséra...
Recenze
Divadlo
Na jedné straně téma dospívání, sobectví a hledání vlastní cesty, na...
Recenze
Hudba
Než se říjen s listopadem sešel, konkrétně 25. října, vydala známá...