Na minutku

Jablkoň slaví neuvěřitelných 45 let na scéně

kapela Jablkoň oslaví 45 let na hudební scéně. Magazín Kult* Brno
Michal Němec (Foto: Dušan Krejdl)

Kapela Jablkoň oslaví 45 let na hudební scéně. Mimořádně vystoupí 9. prosince v Mahenově divadle, kde je doprovodí Lenka Dusilová, Petr Váša nebo Krajina Ró. U příležitosti svého výročí Jablkoň vydala písničku Linka důvěry.

Písnička Linka důvěry patří k těm úplně prvním a Jablkoň si k narozeninám „experimentálně“ nahrála její novou, vzpomínkově nostalgickou verzi. Hudbu na původní text Zuzany Wirthové složil Michal Němec, videoklip natočil Dušan Krejdl. Jablkoň má na svém kontě několik tisíc vystoupení doma i v zahraničí, víc než dvě desítky alb plných autorských písniček, spolupráci s mnoha muzikanty, orchestry včetně těch symfonických, s filmaři, divadelníky. Dnešní Jablkoň je tak trochu esencí všech těch minulých, ale snaží se zůstat především kapelou originální. Stále tak naplňuje škatulku hudebního publicisty Jiřího Černého: Něco mezi Bachem a divošskou hudbou.

Na slavnostní koncert v pražské Městské knihovně, kterým 30. listopadu oslaví „sladkých“ pětačtyřicet, si Jablkoň pozvala několik vzácných jablkoňských přátel: šansoniérku, písničkářku a skladatelku Radůzu, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a také klavírního virtuosa a skladatele Michala Nejtka. Ten se zúčastní rovněž koncertu 9. prosince v brněnském Mahenově divadle, kde Jablkoň dále podpoří mimořádný úkaz české hudební scény Lenka Dusilová, renesanční brněnský modernista, fyzický básník Petr Váša a kapela zvukových, rytmických i písničkových čarodějů Krajina Ró.

-PR-