Článek

Jeden tvůrce jako mylné měřítko komplexního žánru - Italský western Tenkrát na Západě Sergia Leoneho

Tenkrát na západě, Sergio Leone, Western, Dobrodružný, magazín KULT*ino Brno
Film
Claudia Cardinale ve filmu Tenkrát na západě, v němž se proměnila v krásnou vdovu s minulostí prostitutky

 Někteří kritici a publicisté mají často tendenci označovat jednoho tvůrce, konkrétní film či úzkou skupinu snímků za trendy určující podstatu filmové historie. To je také případ legendarizování italského westernu Tenkrát na Západě a jeho tvůrce Sergia Leoneho.   

Kritický a mediální obraz v rozporu s filmovou historií

Tento text nezamýšlím pojmout jako přehodnocování tvorby Sergia Leoneho a jeho westernu Tenkrát na Západě (1968), které mají v rámci italského populárního žánru své opodstatnění. Naopak se budu zabývat zkresleným a mylným obrazem, kterého se dopouštějí filmoví kritici a publicisté, kteří ve svém estetickém a subjektivním nahlížení na italský western zcela ignorují jeho skutečnou historii, široké kulturní souvislosti i odkazy na bohatou literární tradici.   

Tenkrát na západě, Sergio Leone, Western, Dobrodružný, magazín KULT*ino Brno
Henry Fonda (Frank) před natáčením Tenkrát na Západě neviděl žádný film Sergia Leoneho

Zejména tento Leoneho film nelze používat jako měřítko pro italský western již z několika důvodů. Režisér zde přistupuje k žánru především z pozice cinefila a vyznává v jednotlivých scénách a záběrech poctu svým oblíbeným hollywoodským westernům a jejich tvůrcům. Leoneho zaujetí americkým modelem žánru odpovídá  nejen epický formát vyprávění, ale také volba některých lokací v Monument Valley ikonicky spojených s citovanými snímky. 

Také čtěte
Italské westerny v České televizi, western, divoký západ, spaghetti western, Česká televize, magazín KULT* Brno
Dramaturgie České televize se již dlouhodobě zaměřuje na uvádění italských westernů, z nichž mnohé...

Na základě Leoneho tvorby a zejména filmu Tenkrát na Západě byl a stále je mnohými filmovými kritiky vytvářen zkreslený obraz žánru, který má v Itálii velmi dlouhou historii, autonomní povahu i svébytnou podstatu. Například v souvislosti s tímto Leoneho snímkem mnohdy docházelo k mylným tvrzením, že italský western je imitací svého amerického protějšku. Přitom se jedná pouze o případ Leoneho citačního záměru a jiní tvůrci se vydávali zcela odlišnou cestou.  

Tenkrát na západě, Sergio Leone, Western, Dobrodružný, magazín KULT*ino Brno
Jason Robards (Cheyenne) přišel na první den natáčení naprosto opilý a Sergio Leone mu pohrozil vyhazovem

Tento zkreslený pohled vychází především z angloamerického prostředí, odkud svévolně pronikal také do jiných zahraničních přístupů i českého vidění žánru. Stejně tak Leone nebyl zakladatelem a vynálezcem italského westernu, což i on sám v rozhovorech popíral. Jeho film Pro hrst dolarů (1964) není počátkem žánru a není to ani snímek, který formuloval a stanovil jeho pravidla. Před rokem 1964 vznikaly v Itálii již od němé éry desítky jiných westernů. 

Také čtěte
Italské melodramata, film, Italské filmy, magazín KULT* Brno
Melodramata mají v italské kinematografii rozmanité žánrové podoby. K nejčastějším a divácky...

Sergio Leone a jeho rodinná tradice v němém westernu

Režisér Sergio Leone byl z historického hlediska pouze jeden z mnoha tvůrců, kteří natáčeli italské westerny. Nebyl jeho vynálezcem ani vůdčí osobností, tyto nálepky mu subjektivně přisuzovali filmoví kritici a estetici, kteří příliš nereflektovali historii žánru před rokem 1964 nebo ji naopak v rámci estetických preferencí redukovali na zanedbatelnou záležitost. Podobným případem je také zcela opomíjená role italského westernu v beletrii nebo komiksu. V literatuře se můžeme s tímto žánrem setkat již v 19. století v románech autorů jako Emilio Salgari nebo Ugo Mioni, přičemž literární fikce i komiksy mají v Itálii silnou tradici i v následujících desetiletích. V italském westernu se primárně nejedná o historii amerického Západu, která tvoří jen pozadí pro napínavé příběhy, ale především o sofistikovanou hravost s žánrovými a kulturními prvky. Rovněž jednotlivé filmy mají spíše zcizující salgariovskou povahu.     

Tenkrát na západě, Sergio Leone, Western, Dobrodružný, magazín KULT*ino Brno
Režisér Sergio Leone zvažoval Clinta Eastwooda do úlohy Harmoniky (Charles Bronson).

Westerny Sergia Leoneho se pohybují na pomezí obou pojetí, protože režisér čerpal jak z bohaté italské kulturní tradice, tak se opíral i o některé americké reálie a odkazoval se na hollywoodské snímky. Nicméně Leoneho případ je v tomto ohledu zcela ojedinělý. Tvůrce měl western rovněž v rodinné historii, neboť jeho otec Vincezno Leone natočil pod pseudonymem Roberto Roberti jeden z mnoha němých filmů tohoto žánru v Itálii Indiánská upírka (1913). Režisér Sergio Leone, jeho tvorba i western Tenkrát na Západě (1968) představují pevnou součást italské kinematografie, v jejíž historii a formování sehrály autorovy snímky svou nezpochybnitelnou roli, ale nejedná se o případ, který by určoval nějakou trendovou linii a hlavní zastoupení. Leone byl jedním z mnoha tvůrců italského westernu, přičemž nebyl ani první, ani poslední. Přišel pouze se svou vlastní vizí a pojetím populárního žánru, tak jak to dělali mnozí jiní režiséři.  

V úterý 27. 2.  od 20:00 na Prima MAX si můžete připomenout jeden z nejlepších filmů všech dob.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Top
Článek
Film
Herečka Claudia Cardinale slaví 86 a stále patří několik desetiletí...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...