Jedenáctkrát nahlédneme do života jedné ženy Mary Page Marlowové

Recenze na divadelní představení Mary Page Marlowová

Recenze Mary Page Marlowová, Mestské divadlo Brno. Magazín KULT*  Brno
Divadlo
Markéta Sedláčková jako Mary Page 1

Mary Page Marlowová. Takové je jméno hry, kterou nově uvádí na své Činoherní scéně Městské divadlo Brno. Mary je obyčejná žena z amerického Středozápadu, narodila se roku 1946 a prožila podobný život jako naše ženy, jen v kulisách jiné země. Leckterý divák si uvědomí, že něco podobného zažil nebo snad zrovna prožívá. Ať žena či muž, protože hra je rovněž o mužích, kterých je na scéně celkem šest.

Divák vidí zmíněnou obyčejnou ženu v jedenácti scénách jejího života. V jedné ze scén je teprve devítiměsíční a my sledujeme vzrušený dialog jejích rodičů. Děj neprobíhá chronologicky, nýbrž jakoby namátkou, „jako když si na přeskáčku listujete kamarádovým fotoalbem, některé tváře vám připadají povědomé, jiné nečekané,“ jak napsal v kladné recenzi Charles Isherwood, recenzent New York Times po premiéře v chicagském divadle Steppenwolf.

Na scéně nejdříve sedí Mary Page označená číslem 3, ztělesněná Lucií Bergerovou. Je rok 1986, má čtyřicet a v postupně se vyostřujícím dialogu oznamuje malému synkovi a starší dceři, že se rozvádí s jejich otcem a stěhuje se z Daytonu ve státě Ohio do Kentucky. Na jeviště se vrací jako čtyřicetiletá v desáté scéně, v níž hledá ztraceného syna. Najde se, ale hrůza, kluk užívá drogy.

Recenze Mary Page Marlowová, Mestské divadlo Brno. Magazín KULT*  Brno
Igor Ondříček, Radka Coufalová

Je rok 1996 a padesátiletá Mary Page 2 hovoří s manželem Rayem (Igor Ondříček). Způsobila vážnou dopravní nehodu, a tak ji čeká soud a vězení. Manžel ji samozřejmě nechválí… Naopak už vyrovnanou Mary Page 1 ve věku 59, 63 a 69 let nabídl režisér Mikoláš Tyc Markétě Sedláčkové. V jedné ze tří scén ji  vidíme s už jiným manželem Andym (Patrik Bořecký) v roce 2009, má už oněch třiašedesát a raduje se nad sdělením, že je volná, patrně skončil podmíněný trest.

Anna D. Shapirová, režisérka světové premiéry této hry, napsala: „Na Mary Page Marlowové se mi líbí, že ona i autor, který ji vymyslel, se už nestarají o řád a smysl, ale nabízejí příběh, který ukazuje, jak život může doopravdy vypadat: jako hromada neuspořádaných fotografií ležících v krabici, kterýma se probíráte…“ Na jedné takové pomyslné fotografii spatříme Barboru Goldmannovou coby 36letou Mary Page 4 v roce 1982 v ordinaci své terapeutky (s lehkou noblesou Lenka Janíková) v Daytonu. Otevírá své nitro, chvílemi je rozčilená, až nakonec řekne terapeutce, že vlastně neví, kdo je.

Také čtěte
Michal Isteník,herec, divadlo  film, rozhovor, magazín KULT* Brno
Dobám, kdy Michala Isteníka znali především fanoušci Městského divadla Brno, odzvonilo. V posledních...


Jednotlivé scény se odehrávají ve slušivých civilních kostýmech a v dekoracích Marka Cpina. Nemocniční postel, na které se ocitá Mary Page 1, křesla, pohovky a další kusy nejen nábytku, umístil do prostoru připomínajícího tovární halu. Vidíme až na samotný konec jeviště lemovaného sedmi prvky (jakoby) železné konstrukce v podobě portálových jeřábů. Stylizovaná fabrika symbolizuje nelehkost života.

Nejmenoval jsem ještě Barboru Slaninovou, tedy Mary Page 5, devatenáctiletou. A také Annu Bergerovou, která na nedělní premiéře 11. září hrála Mary Page 6, teprve dvanáctiletou. Alternuje s ní neméně šikovná dívka Gabriela Čtveráčková. Ženský ansámbl doplňují ještě Nikol Wetterová, Esther Mertová a Eliška Skálová. Také Evelína Studénková jako matka titulní hrdinky a Diana Velčická, která vede dialog s již 69letou Mary Page 1 v nemocnici. Scény propojuje při proměnách také příjemná hudba Robina Schenka, s pohybem herců pomáhala Adéla Stodolová.

Režisérovi se podařilo to, co řekla novinářům před premiérou Radka Coufalová: „Nesnažili jsme se postavu titulní hrdinky nějak sjednotit, vždyť v každé etapě života jsme každá (Mary Page) na jiné energetické bázi. Přijďte, nebudete se nudit.

* Jan Trojan *

Hodnocení: 90%

Mary Page Marlowová
Městské divadlo Brno
Psáno z premiéry 11. 9. 2022

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Top
Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...