Na minutku

Jiří Šlitr: 100 let od narození legendy české hudby a divadla

Jiří Šlitr, Nejlepší písně, Supraphon, magazín KULTino* Brno
Volný čas
Jiří Suchý a Jiří Šlitr (Autor: DEZORT Jovan/CTK)

U příležitosti 100. výročí narození Jiřího Šlitra, ikony české hudby a divadla, se chystá celá řada událostí a publikací. Kniha s názvem Doktor Klavír představuje první komplexní životopis tohoto významného umělce. Autor Lukáš Berný prozradil, že tato práce byla motivována jeho dlouholetou láskou k Šlitrově tvorbě a osobnosti.

Berný čerpal z různých pramenů, včetně dobových materiálů, korespondence, a vzpomínek lidí blízkých Šlitrovi. Kniha přináší nejen pohled na umělecký rozkvět Šlitrovy kariéry, ale také na jeho složitou osobnost a soukromí. K tomu dodává dosud nepublikovaný obrazový materiál.

Ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphonem vychází na vinylu album Jiří Šlitr stoletý/Nejlepší písně, připomínající jeho slavnou éru v divadle Semafor. Tato kompilace zahrnuje 14 nejslavnějších skladeb z let 1960 až 1965. Současně vydavatelství Radioservis přináší dosud nevydané nahrávky z rozhlasových pořadů S+Š z roku 1968.

Jiří Šlitr, spoluzakladatel slavného divadla Semafor, byl nejen skladatelem a komikem, ale i výtvarníkem a hercem. Přes svoji předčasnou smrt v roce 1969 zanechal nesmazatelnou stopu v české kultuře. Kromě literárního a hudebního dědictví se na jeho počest konají i divadelní představení, včetně premiéry malé revue Šli tři Šlitři v Semaforu a komponovaného večera Ďábel z Vinohrad: Jiří Šlitr - 100 let v pražském Royal Theatre.

  • Jiří Šlitr by letos oslavil 100. narozeniny.
  • Kniha Doktor Klavír od Lukáše Berného je prvním komplexním životopisem Šlitra.
  • Supraphon a Radioservis vydávají speciální hudební kompilace ke Šlitrově jubileu.
  • Česká pošta vydává příležitostnou poštovní známku s motivem Jiřího Šlitra.
  • Divadlo Semafor a Royal Theatre pořádají představení k poctě Jiřího Šlitra.