Článek

Káznice 250 ukáže historii i budoucnost bývalého vězení

Káznice Brno. Magazín KULT* Brno
Historie
Brněnská káznice na Bratislavské bude součástí festivalu Faktor K.

V létě uplynulo 250 let od položení základního stavebního kamene káznice v brněnských Zábrdovicích. Její historii i budoucnost představí akce Káznice 250, která je součástí festivalu Faktor K. Akce se uskuteční přímo v káznici 6. října 2022 od 16:00 a potrvá dvě hodiny. Bohatý program je pro návštěvníky po předchozí rezervaci zdarma.

Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku káznice, během níž se od odborníků dozvědí zajímavé informace o historii i budoucnosti stavby. Organizátoři připravují též scénické čtení z básnických sbírek nebo promítání filmu o básníku Janu Zahradníčkovi, jehož v káznici věznili komunisté. Program myslí i na děti, které si mohou vyzkoušet workshopy a plnit různé úkoly.

Rozsáhlý objekt káznice řadu let chátrá. V budoucnu mu však novou tvář dodá vybudování Kreativního centra Brno. Díky němu se nevyužívaný komplex promění v zázemí pro tvůrce a kreativce z Brna i celého Jihomoravského kraje. Zároveň bude centrum akcentovat pohnutou historii objektu, proto zde vznikne také místo paměti připomínající utrpění vězňů z dob nacismu a komunismu. Část káznice bude moct využívat i veřejnost, a to pro naplnění volného času v knihovně či kavárně.

Základní stavební kámen káznice položil v roce 1772 zemský hejtman Arnošt Kryštof hrabě z Kounic. Zprvu se v ní nacházel sirotčinec, avšak od konce 18. století sloužila až do roku 1956 jako vězení. Během druhé světové války i po ní končili v celách lidé nepohodlní jednomu či druhému zmíněnému režimu. Po uzavření v 50. letech využíval káznici Moravský zemský archiv.

Káznice 250
Bratislavská 249 /68, Brno
6. října 2022, 16:00–18:00

Více informací na www.kreativnibrno.cz

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Článek
Bydlení
Rádi byste rekonstruovali svoji nemovitost? Potřebujete zateplit dům...
Článek
Ostatní
Byl jednou jeden dům, kde panoval klid a pohoda. Avšak jednoho dne...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...