Článek

Lež má krátké nohy

Editorial šéfredaktora Kultu, magazín Kult* Brno
Ostatní
Ano, LHANÍ bylo nejzřetelnějším a nejtypičtějším znakem všech her, i když nebylo vidět na „první dobrou“.

V nedávné době jsem navštívil tři divadelní představení – Eliška/Rejčka na Biskupském dvoře, Pinocchio v Divadle Radost a Bídníci v Divadle Husa na Provázku. Přestože každé představení bylo jiného žánru, z jiné doby, pro jinou cílovou skupinu, všechna spojovalo několik témat, z nichž jedno vyčnívalo. Byly to boj o moc, strach, intriky, láska, touha a LEŽ. Ano, LHANÍ bylo nejzřetelnějším a nejtypičtějším znakem všech her, i když nebylo vidět na „první dobrou“

Lež obcházela jednotlivé hrdiny jako šedá eminence. Dělala jim tichého společníka. Podpořena touhou a láskou snadno dosahovala svého cíle. MOCI. Žádný boj o moc se neobejde bez intrik a nalhávání. Jak snadné je uvěřit lži, jak snadné je dosahovat svých cílů lhaním? O tom se přesvědčila Eliška Přemyslovna v představení Eliška/Rejčka. To samé pocítil na vlastní kůži Jean Valjeana v Bídnících. I Pinocchio pochopil, že svou lží o tom, jak je bohatý, se dostal do nesnází. A nakonec lhát přestal. Proč Pinocchio lhal, proč my lžeme?

Také čtěte
Editorial o podpora kultury v roce 2022, společnost NEzbytná. Magazín KULT* Brno
Editorial o podpoře kultury v roce 2022. Nezapomínejte letos na kulturu, je totiž pro nás i pro naši společnost NEzbytná.

Malých lží se dopouštíme každý den a přestáváme si toho být vědomi. Kolikrát lžeme jen proto, abychom vypadali lépe, aby nás naše okolí bralo, abychom byli jeho součástí. Naučili jsme se na něco si hrát, nějak vypadat, mít nějaké postavení... A když to nemáme, snadno si vymýšlíme. Vždyť jsou to jen slova, jen věty. A tak žijeme ve svých lžích obklopení prostředím, kde stěží poznáme pravdu. Když Pinocchio pochopil, že s každou lží mu naroste nos a že klukem v lidské podobě se stane pouze tehdy, když přestane lhát, ulevilo se mu a k proměně došlo. Poznal, že mluvit pravdu je osvobozující a mnohem jednodušší, než tkát pavučinu lží a intrikovat. Nemusíte dále hrát hru lží. Můžete začít říkat pravdu, říkat věci tak, jak jsou, a mluvit o nich nahlas mezi blízkými i ve společnosti. Vyzkoušejte to, je to opojné.

(Editorial zveřejněn v magazínu KULT* 06/2022)

Editorial šéfredaktora Kultu, magazín Kult*Brno
Lucie Bergerová v roli Elišky (Přemyslovny) v představení Eliška/Rejčka.

Mohlo by vás zajímat

Článek
Ostatní
Ať už neodoláte lákavě barevným sladkým koktejlům, elegantnímu vínu...
Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Článek
Historie
Zámek v Kuníně si v letošním roce připomene 20 let od svého...
Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...