Muzeum Města Brna, hrad Špilberk. Magazín KULT*

Muzeum Města Brna

Hrad Špilberk představuje jednu z hlavních dominant města, byl založen ve 13. století jako zeměpanské sídlo. Postupem času se z něj stala vojenská pevnost a později nejtěžší vězení rakouské monarchie. Od roku 1961 je sídlem Muzea města Brna.

Muzeum města Brna se rozsahem i hodnotou svých sbírek a také svou vědeckou, odbornou, vzdělávací a kulturní činností, k níž neodmyslitelně patří i prezentace sbírek ve výstavách a expozicích, dnes řadí k předním muzejním institucím u nás. 

Nenechte si ujít

Festival
Hudba
Muzeum Města Brna

Letní kino Špilberk
Špilberk 210/1, Brno

Hudba
Muzeum Města Brna

Letní kino Špilberk
Špilberk 210/1, Brno

Volný čas
Vzdělávání
Muzeum Města Brna

Vila Engelsmann
Hlinky 510/110, Brno

Volný čas
Zábava
Muzeum Města Brna

Letní kino Špilberk
Špilberk 210/1, Brno

Slavnostní otevření městského muzea se konalo 18. září 1904 u příležitosti desátého jubilea úřadování brněnského starosty Augustina rytíře Wiesera. Muzeum bylo umístěno v historických prostorách bývalého domu moravských stavů (dnešní Nové radnice) a navázalo zde na dřívější instalaci městské galerie. V polovině třicátých let muselo muzeum opustit své původní prostory vzhledem k rekonstrukci areálu Nové radnice a nalezlo útočiště v méně vhodném prostředí tzv. městského dvoru na Šilingrově náměstí. 

Zásadní zlom pro rozvoj muzea pak přineslo v roce 1960 jeho přestěhování na významnou brněnskou památku hrad Špilberk
V únoru 1982 přešla do správy Muzea města Brna Měnínská brána a stala se součástí jeho expozičních a výstavních prostor. V roce 1994 byla muzeu svěřena do péče významná památka moderní architektury Vila Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Nechyběly však v dějinách i chvíle, kdy špilberská pevnost naopak vyvolávala v Brňanech pocity ohrožení a strachu.

Více o historii hradu Špilberk: https://www.spilberk.cz/spilberk/historie-hradu/

Napsali jsme

Top
Recenze
Historie
V letních měsících od 1. 6. - 20. 8. 2023 je na hradě Špilberk ke...
Top
Článek
Jídlo & pití
Vůbec poprvé zamíří do Brna v rámci své republikové tour Prima FRESH...
Recenze
Umění
V prostorách hradu Špilberk můžete až do března příštího roku...
Článek
Historie
Říkalo se mu „Krysí kanál“ a byl opředen mnoha legendami. Jedna z nich...