Článek

Na Českých lvech v březnu zahraje Jan P. Muchow se skupinou The Antagonists

 Český lev 2022,Jan P. Muchow, magazín KULT* Brno
Film

Hudební doprovod při ceremoniálu udílení Českých lvů obstará 4. března v přímém přenosu z pražského Rudolfina držitel čtyř Českých lvů za filmovou hudbu, skladatel a producent Jan P. Muchow se svou skupinou The Antagonists. Kapela, která vznikla před pár lety při příležitosti vydání alba Muchowovy filmové hudby, koncertuje jen při výjimečných příležitostech a jejími členy jsou zkušení pražští hudebníci jako například Ema Brabcová nebo Marek Doubrava, ale také herečka a houslistka Jenovéfa Boková, rovněž držitelka Českého lva. 

Zakladatel legendární kapely Ecstasy of St. Theresa a člen příležitostné formace Umakart Jan P. Muchow je jedním z nejúspěšnějších a nejžádanějších skladatelů filmové hudby u nás. Jako filmový skladatel debutoval v roce 1996, kdy zkomponoval hudbu ke kultovnímu snímku Davida Ondříčka Šeptej, v němž si také zahrál. S režisérem Ondříčkem spolupracoval jako autor hudby i na dalším slavném filmu Samotáři.

Prvního Českého lva však získal až za hudbu k Ondříčkově černé komedii Jedna ruka netleská. Další ocenění obdržel za hudbu ke snímkům Grandhotel, Ve stínu a Krásno. Nominace na Českého lva si vysloužil i za hudbu k celé řadě dalších žánrově odlišných titulů, od komedií Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka a Ženy v pokušení přes thriller Normal po komorní drama Slovo, za které je nominován letos. „Honza je pro nás symbol české filmové muziky i samotných Českých lvů. Za posledních dvaadvacet let byl na cenu nominován jedenáctkrát a jeho jméno tak prochází téměř celou historií ocenění. Jako hudební partner jubilejního třicátého ročníku byl proto ideální volbou,“ uvádí Tereza Rychnovská, výkonná ředitelka České filmové a televizní akademie (ČFTA).

 Český lev 2022,Jan P. Muchow, magazín KULT* Brno

Projekt Jan Muchow & The Antagonists vznikl v roce 2017, kdy Supraphon vydal Muchowovu autorskou tvorbu pro film, z níž drtivá většina do té doby nikdy z pódií nezazněla. Skupina interpretuje jak instrumentální scénickou hudbu, tak písně napsané výhradně pro jednotlivé filmy. V kapele Jan Muchow & The Antagonists působí známí hudebníci jako Marek Doubrava (Hm.., ex Tata Bojs), Ema Brabcová (Khoiba), Václav Havelka (Please The Trees), herečka a také houslistka Jenovéfa Boková, Jan Janečka (Southpaw, Republic Of Two, Luno), Marie Dorazilová (PKF - Pražská filharmonie, Krása Quartet).

Kdo má nejvíce nominací na Českého lva?

Z rekordní loňské filmové produkce vstoupilo do závěrečného klání o Českého lva s 12 nominacemi psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, které rozkrývá příběh reálné postavy nacistického kolaboranta, přisluhovače komunistického režimu a okultisty. 11 nominací má na svém kontě historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. 8 nominací utržil BANGER. - zběsilá adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka. Mysteriózní drama Světlonoc Terezy Nvotové, které probouzí dávné vesnické čarodějnické legendy, získalo 7 nominací. Shodně se čtyřmi nominacemi pak do boje o Českého lva vyrážejí filmy Grand Prix Jana Prušinovského, Jan Žižka Petra Jákla, Oběť Michala Blaška a televizní minisérie Podezření, za kterou rovněž stojí režisér Michal Blaško. Tři nominace získal dokumentární film Lucie Králové KaprKód a seriál České televize Devadesátky

Český lev 2022,Jan P. Muchow, magazín KULT* Brno

V pořadí 30. výroční ceny Český lev budou předány v sobotu 4. března v přímém přenosu České televize, který na ČT1 začne ve 20.10. Moderátorem večera v Rudolfinu v Praze bude podruhé Jiří Havelka. 

Více informací na www.ceskylev.cz.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Článek
Film
Italská kinematografie proslula v průběhu své bohaté historie nejen...
Článek
Festival
Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...