Na minutku

„Na hraně“ je téma letošního 23. Filmového festivalu FI MU

 23. Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, magazín KULT Brno*
Festival

FF FI MU je festival krátkometrážních studentských filmů, který probíhá každý květen na Fakultě informatiky už od roku 2001. Témata festivalových filmů jsou různorodá, ať už rozdílností žánrů nebo technickým přístupem. Část z nich je tradičně tvořena v rámci Laboratoře elektronických multimediálních aplikací (LEMMA), ale přihlašování je otevřeno všem neprofesionálním filmařům se snímkem ne starším než tři roky.  

Historie FF FI MU se váže k audiovizuálnímu projektu „Všech pět pohromadě“, který vznikl k výročí pěti let fakulty v roce 1999. Ze začátku nadšenci do multimediální tvorby neměli potřebnou techniku, zázemí ani mentorské vedení, a tak vznikl předmět Multimediální elektronické publikace, který se následně vyvinul do současných předmětů FI:PV110 Základy filmové řeči a FI:PV113 Produkce audiovizuálního díla, které jsou otevřeny studentům celé univerzity. V těchto předmětech se studenti naučí tvořit krátkometrážní filmová díla - nezáleží jestli je více zajímá psaní scénářů, práce s kamerou, produkce, střih postprodukce nebo festivalová organizace. 

V rámci LEMMA si studenti projdou celým kreativním procesem tvorby filmu, od navržení námětu, přes literární a technický scénář, režii, produkci a edit v postprodukci. Na samotném festivalu probíhá i výběr vítězů, a to dvěma způsoby: volbou nezávislé poroty, což je finančně oceněno, a volbou publika, oceněné věcnými cenami.

Letošní festival proběhne 19. 5. 2023 v 19:00 v Univerzitním kině Scala a na Fakultě informatiky MU pod záštitou děkana FI MU prof. Jiřího Zlatušky.