Na hříšnou ves Piargy se řítí apokalypsa

Piargy jsou symbolem novodobé Sodomy a Gomory

Piargy, Judit Bárdos, Ivo Trajkov, film, recenze, magazín KULT* Brno
Film

V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko-makedonského režiséra Ivo Trajkova. Teprve na začátku tohoto roku pak vstupuje do našich kin, a přestože se o něm příliš nemluví, určitě si zaslouží vaši pozornost. A to nejen kvůli skvělé Juditě Bárdos v hlavní roli a výjimečně atmosférické černobílé kameře. 

Na jaře roku 1939 se biskup v Banské Bystrici dozvídá, že se v obci Piargy, kterou před pár dny zasypala lavina, měl narodit Antikrist. Jedinou přeživší celé katastrofy je mladá Johanka a jen ta ví, co se skutečně v hříšné vesnici stalo. Postupně se tak před námi odkrývá temný příběh o domácím násilí, vraždě a znásilnění…

Hlavní hrdinkou snímku je mladá Juliša, která se provdala do rodiny bohatého sedláka Roháče. Již od prvních dní na ni její chlípný tchán doráží a bezmocná Juliša se nemá na koho obrátit. Jeho nestydaté chování se stále stupňuje, a nakonec je Juliša starým Roháčem znásilněna. Vina však padá na ni a každý chce její neštěstí využít jen pro svůj vlastní prospěch.

Piargy, Judit Bárdos, Ivo Trajkov, film, recenze, magazín KULT* Brno

Ve filmu Piargy nabývá zlo mnoha podob. Pověrčiví vesničani očekávají příchod Antikrista, zatímco pokrokoví kněží ve městě sledují se zalíbením šiky pochodujících fašistů. Pro Julišu je však tím skutečným a bezprostředním nebezpečím především despotický Roháč. Ten je zhmotněním nejtvrdšího patriarchátu, ve kterém ženy musí poslouchat své muže a nemají žádná práva. A právě tomuto tématu věnuje snímek nejvíce pozornosti. 

Ivo Trajkov se však nevyžívá v explicitním zobrazování násilí. Postupně buduje tísnivou atmosféru, často pracuje jen s náznaky, přesto však na diváky čeká několik velmi drsných scén. A přestože zde zlo nabývá až příliš reálné podoby, má ve filmu místo i nadpřirozeno a fantaskní snové scény. Dá se tedy říci, že snímek Piargy má mnohem blíže k hororu než k typickému historickému dramatu, podobně jako měl například český film Je třeba zabít Sekala blízko k westernu.

Piargy, Judit Bárdos, Ivo Trajkov, film, recenze, magazín KULT* Brno

Atmosféru snímku také dotváří vynikající černobílá kamera. Ve filmu se často objevují velmi detailní záběry na obličeje postav a další neobvykle komponované scény. Touto důkladnou prací s černobílým obrazem se pak Piargy podobají i jinému oceňovanému slovenskému snímku, a sice filmu Služebníci z roku 2020.

Přestože je film Piargy adaptací novely Františka Švantnera z roku 1942, vypráví o tématech, která jsou bohužel aktuální i v dnešní době. O to více zamrzí, že se do našich kin dostává s takovým odstupem, naštěstí však bez dabingu a v originálním znění.

Hodnocení: 78 %

Piargy
Drama / Historický
Slovensko / Česko, 2022, 100 min 
Režie: Ivo Trajkov
Předloha: František Švantner (kniha)
Scénář: Jana Skořepová
Kamera: Peter Bencsík
Hudba: Kiril Dzajkovski
Hrají: Judit Bárdos, Lucia Siposová, Attila Mokos, Daniel Fischer...

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...