Na Ostrově na vás čeká exotika, romantika a rutina

Dobrodružná komedie režiséra a scenáristy Rudolfa Havlíka.

Ostrov, Jiří Langmajer, Jana Plodková, filmová recenze, magazín KULT* Brno
Film
Richard (Jiří Langmajer) a Alice (Jana Plodková) se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést.

Rudolf Havlík zásobuje kina svými romantickými komediemi již několik let a téměř pokaždé mají poměrně vysokou návštěvnost. Ostrov je jeho osmým počinem a nijak nevybočuje z jeho předchozí tvorby. Na romantiky chtivé diváky čeká průměrná komedie, která neurazí ani příliš nenadchne. Liší se pouze exotickou lokací, do níž je situována

Architekt Richard a jeho manželka Alice se pohádají na společné dovolené kdesi v Tichomoří, protože Richard se chce nechat rozvést. Po bouřlivé výměně názorů se rozhodnou, že odletí předčasně domů. Seženou však pouze malé nákladní letadlo, které pak nešťastnou náhodou havaruje na opuštěném ostrově. Oba rozhádání trosečníci marně čekají na záchranu, a nakonec musejí začít spolupracovat. Najdou si k sobě zpátky cestu a zažehnou dávno vyhaslý plamen lásky? Hned z úvodních záběrů, kdy během průletu mezi oblaky zaznívá epická orchestrální hudba, je zřejmé, že se Rudolf Havlík zhlédl v Hollywoodu 90. let. I zápletkou se Ostrov až příliš nápadně podobá filmu Šest dní, sedm nocí z roku 1998. Místo Harrisona Forda je zde Jiří Langmajer, místo Anne Heche pak Jana Plodková.

Ostrov, Jiří Langmajer, Jana Plodková, filmová recenze, magazín KULT* Brno
Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky.

Zpočátku se zdá, že se Ostrov vyhne hlavnímu nešvaru současných českých romantických komedií – hysterickému přehrávání. Nešťastná Alice, kterou její manžel neustále přehlíží, je po úvodní hádce zlomená a film vykresluje její bolest velmi empaticky. Ve chvíli ztroskotání se však filmové vyprávění překlopí do zcela jiné roviny a z Alice se náhle stává nesympatická, protivná a hloupá postava. Havlík se za každou cenu snaží z  diváka ždímat smích, a tak sledujeme řadu křečovitě sarkastických hádek. Ve  druhé polovině snímek opět trochu zvážní a více se zaměří na emoce svých protagonistů.

Právě v  těchto momentech je nejsilnější a trochu zamrzí, že se autor nepokusil natočit vážný romantický film, ve kterém by Jiří Langmajer neukazoval holý zadek. Ve srovnání s jinými domácími romantickými komediemi se však stále jedná o poměrně dobrý, nenáročný, snesitelný a místy i vtipný snímek. Nenabízí žádné velké napětí, adrenalin nebo boj o  holý život. Přesto si místo v našich kinech zaslouží a jistě si najde i své spokojené diváky.

Ostrov, Jiří Langmajer, Jana Plodková, filmová recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 60%

Ostrov
Režie: Rudolf Havlík
Česko, 2023
Premiéra: 2. 2. 2023

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...