Na minutku

Napoleon v kinech od 23. listopadu - Ridley Scott a historická zkreslení

Napoleon, Ridley Scott, bitva u Slavkova, magazín KULT* Brno
Film

Očekávaný velkofilm Napoleon od Ridleyho Scotta má vstoupit do českých kin již 23. listopadu, ale s sebou nese kontroverze ohledně historické přesnosti. Scott, známý svými vizuálně poutavými filmy, však čelí kritice za zkreslování faktů v rámci svého posledního historického projektu.

Scottova schopnost propojit výjimečný vizuální styl s hloubkou historických postav značí, že Napoleon bude filmový zážitek, který nesmíte minout. Příběh jednoho z nejvýznamnějších vojevůdců v dějinách ožije v kinech, a to s epickým rozměrem, který Ridley Scott zaručuje. 

Filmový režisér však popisuje bitvu u Slavkova, přičemž používá scény, které neodpovídají pravdivé historii. Jednou z kontroverzních pasáží je závěrečná část bitvy, kde se Rusové snaží dostat přes zamrzlé rybníky. Scott tvrdí, že Napoleon takticky využil situace, když odhalil ledovou plochu a způsobil ústup Rusů. Historické prameny však tuto verzi událostí nepodporují, ba naopak.

Realita bitvy u Slavkova je daleko od toho, co Scott prezentuje ve svém filmu, a kritici upozorňují na fakt, že režisér si často bere volnost v interpretaci historických událostí. Ostatně, jak bude publikum reagovat na tuto kontroverzi a zda se přesto Napoleon stane hitem, se teprve ukáže v kinech.