Naše dýky mají velkou odezvu ve Švýcarsku

Řemeslná výroba vybavení pro historické táboření, šermíře nebo všechny příznivce tradičních řemesel
Rozhovor s Václav Melč a Lukáš Macourek, kovářská dílně Arrigos, zbraně, šperky, spony. Magazín KULT* Brno
Historie
V akci v kovářské dílně Arrigos

V kovářské dílně Arrigos vznikají pod rukama Václava Melče Lukáše Macourka úžasné věci – zbraně, šperky, spony a další řemeslné předměty, které vzbuzují pozornost milovníků historie a řemesel v Česku i zahraničí. V čem jsou jejích výrobky speciální? A odkud pochází název Arrigos? To a další zajímavosti ze života v dílně vám prozradí Václava Haňáková, která zajišťuje design a obchod.

Vaše kovářská dílna je spojením rodinné tradice a lásky k historii a tradičním řemeslům. Jak vznikl nápad založit si vlastní podnik?

Zakladatel naší dílny a otec kováře Václava Melče, Petr Melč, byl nejen kovářem a zbrojířem, ale také profesionálním šermířem. Patřil k jedné z nejúspěšnějších skupin scénického šermu v osmdesátých a devadesátých letech 20. století – Equites, Rytíři země české. Úspěšně prezentovali český šerm v Německu, Rakousku, Polsku a taky měli dvě turné v Japonsku. V Německu byla jejich nejúspěšnější destinací velká šermířská show Kaltenberger Ritterturnier u Mnichova. Počátkem devadesátých let Petr Melč více upřednostnil řemeslo, které po něm zdědil syn Václav, a ten pokračuje v otcových stopách s dílnou Arrigos.

Obvykle vás vyhledávají milovníci historie a řemeslného umění, ale i hráči LARPu. Zapojujete se i vy do rolových her?

LARP nikdo z nás nehraje, leda výjimečně. Ale s řemeslem navštěvujeme například Bitvu pěti armád nebo Helmáč u Znojma

Podstatnou část vašeho sortimentu tvoří výrobky z kovu. Používáte ale i jiné materiály?

Ano, kromě železa, mosazi a mědi pracujeme s parohy, rohovinou, kostí, přírodními kameny, s dřevem a kůží.

K označení svých výrobků používáte punc ve tvaru A v podobě runy. Prozradíte našim čtenářům, jak tato značka vznikla a zda má nějakou skrytou symboliku? Proč právě runa?

Naše značka je začáteční písmeno jména Arrigos. Jedná se o jméno hrdiny urban fantasy povídek, které občas vymýšlí a píše Vašek Melč, kovář. Celé jméno hrdiny je Cerril Arrigos a je to faun.

Obzvlášť na vašich špercích se často objevují keltské prvky. Jste příznivci keltské kultury?

Keltské kultuře se věnovali hlavně rodiče Václava Melče, v dílně jeho otce vznikaly keltské nože, které jsou dodnes oblíbeným arktiklem naší dílny, šperky, spony, náramky a také jedna velmi osobitá věc – švartnové náramky. V jejich výrobě pokračují Václav a jeho kolega, kamarád a partner v dílně, Lukáš Macourek.

Rozhovor s Václav Melč a Lukáš Macourek, kovářská dílně Arrigos, zbraně, šperky, spony. Magazín KULT* Brno

O jaké výrobky z vaší dílny je největší zájem? Přijímáte i zakázky na výrobu dle přání zákazníka?

Největší zájem je o již zmiňované keltské nože a spony, šperky – to jsou stálice. A v posledních třech letech, hlavně zásluhou Lukáše Macourka, který díky své neobyčejné zručnosti při práci se dřevem i kovem zpopularizoval středověké dýky, především dýky typu basilard, které najdete na našem webu v několika variantách. Jsou to původem švýcarské dýky a ty naše mají velkou odezvu právě ve Švýcarsku.

Zájemci o nože, šperky, doplňky a další mohou zavítat na váš e-shop. Kde dál prezentujete svou tvorbu? Jezdíte i po nějakých akcích, trzích a podobně?

Zúčastňujeme se pravidelně domácích šermířských akcí – hlavně jsou to šermířské burzy na jaře a na podzim. Jezdíme na veletrhy historické kultury a řemesel do Francie (Compiègne, Orange) a účastníme se dalších akcí, kde reenactoři táboří – u nás bitva Libušín, v Německu jsou to tábory a festivaly ve Freisenu v Sársku, ve Freienfelsu v Hesensku a také jsme každoročně na veletrhu tradičních řemesel v Krefeldu. A na řadě dalších akcí doma i v Evropě.

Máte vy osobně nějaký oblíbený, srdcový výrobek? Něco, na co jste opravdu výjimečně hrdí?

Těch je víc, ale hlavně nás baví vymýšlet a tvořit další nové věci. V poslední době máme třeba projekt Lazebna – dáváme dohromady různé hygienické a krášlicí pomůcky, od starověku po středověk a renesanci, a zabýváme se výrobou římských, germánských a keltských mečů a dalšího vybavení z těchto období. Samozřejmě nezanedbáváme nyní velmi oblíbené Slovany a Vikingy.

Pandemie koronaviru poznamenala většinu podnikatelů. Jak se dařilo a daří vám v těchto těžkých časech?

Covid krize nás zasáhla docela citelně. Ale díky tomu, že pořád vymýšlíme něco nového, jsme ji zatím překonali – s tím, že třeba některé investice do dílny a vybavení jsme museli odložit na neurčito a velice nás to brzdí. Museli jsme se také rozloučit s nadějným spolupracovníkem, protože kvůli uzavření a zrušení veškerého společenského dění nám velice výrazně klesly příjmy. Zkrátka, tato nenormální situace se dotkla každého.

Závěrem si dovolím otázku na vaše plány do budoucna. Co nového chystáte?

Do budoucna – to se dá těžko odhadnout. V téhle době nelze říct, co bude za půl roku. Zatím máme zakázky a pozvání na akce na celý rok 2022. Pokud ovšem zase nebude všechno zrušeno. Plány tedy existují, ale jestli je bude možné realizovat nebo ne, se ukáže během příštího roku.

Arrigos Blacksmiths
řemeslná výroba vybavení pro historické táboření, šermíře, všechny příznivce tradičních řemesel
https://arrigos.cz/
e-mail: arrigos@email.cz
 

Rozhovor s Václav Melč a Lukáš Macourek, kovářská dílně Arrigos, zbraně, šperky, spony. Magazín KULT* Brno
Václav Melč a Lukáš Macourek

společně provozují řemeslnou dílnu Arrigos. Jejich výrobky, ať už jsou to zbraně, šperky či jiné předměty, vyhledávají hráči LARPu, nadšenci do reenactmentů, milovníci historie i šermíři. Své výrobky oba řemeslníci neustále inovují, zdokonalují své dovednosti a bez ustání vymýšlejí nové projekty.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Rozhovor
Hudba
Do Tišnova se po šestileté pauze vrací oblíbený festival Hudbou pro...
Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...