Nejdůležitější pro nás je vykouzlit lidem úsměv na tváři, což se nám také vždy podaří.

Povídání s fotografkou, návrhářkou a tvůrkyně značky Šáruš History Fashion
Šárka Tóthová, Šáruš History Fashion, fotografka a návrhářka historických oděvů. Rokoko, období Marie Antoinetty. Magazín KULT* Brno
Historie
Je důležité, koho na focení připravuji. Když přijde dáma s krátkými vlasy a nasadíme jen paruku, příprava je kratší.

Období rokoka, 18. století nebo jinými slovy období Marie Antoinetty. Těmto časům se věnuje fotografka a návrhářka historických oděvů Šárka Tóthová. Pod značkou Šáruš History Fashion vlastnoručně zhotovuje rokokové oděvy a rovněž v nich své klienty fotografuje. Prozradila nám více o své tvorbě a také o zámeckých akcích, kde můžete její práci zhlédnout na vlastní oči.

Šijete dobové oděvy z 18. století. Proč se vaše tvorba ustálila právě na šatech z tohoto období?

Zkoušela jsem i jiná období, například gotiku, renesanci či empír. Protože se ale specializuji převážně na dámské oděvy, oslovilo mě právě rokoko. Tehdy byly v módě útlé pasy stahované korzetem a boky se vyztužovaly krinolínou, což zdůrazní ženské přednosti a zároveň maskuje nedokonalosti. Samozřejmě nemůžu opomenout jeden z hlavních důvodů, a tím je dětský sen stát se princeznou (smích).

Jak dlouho trvá oblékání a celkově proměna v takovou rokokovou dámu?

Je důležité, koho na focení připravuji. Když přijde dáma s krátkými vlasy a nasadíme jen paruku, příprava je kratší. Ovšem pokud se má vše udělat precizně a autenticky, tzn. účes, líčení, sladění doplňků, tak se to dá odhadnout na cca 2 hodiny. 

Vaše oděvy můžeme zahlédnout na některých zámcích. Co je náplní takových akcí?

Navštěvujeme převážně akce, které se tematicky přibližují době, kterou se zabývám. Na výstavě veteránů bychom moc nezapadli, ale takové barokní slavnosti Feste Teatrale na zámku Valtice, ty jsou pro nás jako stvořené. Sem lidé chodí, aby poznali historii a kulturu minulých staletí. 

Šárka Tóthová, Šáruš History Fashion, fotografka a návrhářka historických oděvů. Rokoko, období Marie Antoinetty. Magazín KULT* Brno

Jak lidé reagují, když vás na zámcích potkávají?

Nejdůležitější pro nás je vykouzlit lidem úsměv na tváři, což se nám také vždy podaří. Například ve chvílích, kdy se procházíme v oděvech po parku či zámku. Lidé se s námi fotí, povídáme si o oděvech či se nás jen tak v legraci ptají, zda tu bydlíme apod.

Co pro své klienty plánujete do budoucna?

Vzhledem k situaci pobývám jen doma a stále tvořím. Natáčím také videa na YouTube, kde představuji svoji tvorbu. Nejnovější model, který šiji, je spojen s jednou známou historickou osobností z 18. století. Inspiruji se obrazy a dobovými karikaturami a ani tyto šaty nebudou výjimkou. Na výsledek se pak můžete těšit na mých webových a facebookových stránkách.

Jak vnímáte nynější situaci v kultuře?

Je to opravdu těžká doba pro všechny, kteří potřebují pro své povolání kontakt s lidmi. Třeba právě focení není možné přesunout pouze do virtuálního prostředí. Při akcích na zámcích se také považujeme spíše za herce, kteří lidem přinášejí radost. V kultuře to samozřejmě platí dvojnásob, a proto doufám, že se vše zase brzy vrátí do starých kolejí a budeme žít a radovat se ze všeho, co nám život nabízí.

Více informací o značce Šáruš History Fashion najdete na webových stránkách, Facebooku, Instagramu nebo Youtube kanálu.

Šárka Tóthová, Šáruš History Fashion, fotografka a návrhářka historických oděvů. Rokoko, období Marie Antoinetty. Magazín KULT* Brno
Šárka Tóthová

Fotografka, vizážistka, návrhářka a tvůrkyně historických oděvů. Fotografování se věnuje od roku 2006, v současné době se ale zaměřuje převážně na focení v historických oděvech inspirovaných 18. stoletím. Najdete ji v domácím ateliéru v Brně, přestavěném na zámeckou komnatu. Focení probíhá také v přírodě, zámeckém parku či přímo na zámku. Nejčastěji spolupracuje se zámky Valtice a Úsobí.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...
Rozhovor
Bydlení
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda...
Rozhovor
Byznys
Brněnská společnost ValmaX Led Eco, jež se zabývá projektováním a...