Článek

Nejslibnější listopadové filmové premiéry

Článek Nejslibnější listopadové filmové premiéry. Magazín KULT*  Brno
Film
Film Fabelmanovi

Předposlední měsíc roku je tady a s ním několik desítek filmových premiér. Zatímco v prosinci dávají distributoři přednost nasazení pár největších trháků (letos v čele s druhým Avatarem), v listopadu ještě dobíhá sázka na říjnovou kvantitu. Zdařilost jednotlivých titulů zatím můžeme pouze odhadovat, už teď je ale víceméně jisté, že vybrat by si měl skutečně každý.

Jedna z hlavních tváří rumunské nové vlny a autor jednoho z nejvýraznějších artových filmů třetího tisíciletí 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny Cristian Mungiu uvedl svou novinku R. M. N. tradičně v Cannes. Tentokrát sice neposbíral tolik cen jako v minulosti, jeho pátý samostatný celovečerní
snímek přesto budí oprávněnou pozornost. Téma návratu dospělého muže do rodné transylvánské vesnice a narušení klidu zdejší komunity zní jako ideální příležitost, aby Mungiu dokázal, že jeho asketicky nekompromisní styl má stále co nabídnout.

Nejslibnější listopadové filmové premiéry - R. M. N. Magazín KULT*  Brno
R. M. N. Premiéra: 17. listopadu 2022. Režie: Cristian Mungiu. Žánr: Drama

V roce 2015 natočil David O. Russell (jinak též Špinavý trik nebo Terapie láskou) dva filmy. Unylou romanci Hřebík v hlavě a o poznání zdařilejší a celkově ambicióznější Podnikavou Joy. Historický Amsterdam má všechny předpoklady, aby kvalitou navázal spíše na druhý z nich. Kameramanem kriminálního drama z třicátých let minulého století je jeden z nejobdivovanějších zástupců svého oboru a držitel tří Oscarů Emmanuel Lubezki a vyjmenování všech hvězd, které v Amsterdamu hrají, by zabralo několik řádků.

Nejslibnější listopadové filmové premiéry - Amsterdam. Magazín KULT*  Brno
Amsterdam. Premiéra: 3. listopadu 2022. Režie: David O. Russell. Žánr: Historický/Krimi

Česká pohádka Princezna zakletá v čase byla před dvěma lety nenápadným, ale o to milejším překvapením. Omšelé schéma dokázala ozvláštnit stylem vyprávění známým například ze slavné komedie Na Hromnice o den více a i díky tomu rozhodně nezapadla. Jaké bude její pokračování? Jak už to tak u většiny „dvojek“ bývá, dá se očekávat, že bohatší, velkorysejší a rozvíjející původní svět. Podaří se jeho tvůrcům v čele s režisérem Petrem Kubíkem nabídnout divákům také dostatek novot, aniž by rezignovali na hravost originálu? Doufejme.

Nejslibnější listopadové filmové premiéry - Princezna zakletá v čase 2. Magazín KULT*  Brno
Princezna zakletá v čase 2. Premiéra: 17. listopadu 2022. Režie: Petr Kubík. Žánr: Pohádka

Jan Prušinovský už si vyzkoušel různé žánry, road movie však mezi nimi doposud nebylo. Jeho Grand Prix má být jízdou především komediální, což je pole, na kterém už oslavil několik zasloužených úspěchů. Příběh dvou bratranců, jejichž největším snem je dostat se na závody Formule 1 a jsou kvůli tomu ochotní podstoupit mnohé, slibuje zábavu nejen fanouškům motorismu. Tím spíš, že třetího protagonistu ztvárnil jeden z nejpopulárnějších českých herců současnosti Štěpán Kozub. Čeká nás nejvtipnější film roku?

Nejslibnější listopadové filmové premiéry - Grand Prix. Magazín KULT*  Brno
Grand Prix. Premiéra: 17. listopadu 2022. Režie: Jan Prušinovský. Žánr: Road movie / Komedie

Fabelmanovi jsou nejnovějším filmem Stevena Spielberga. Už tato prostá informace nejspíš stačí k tomu, aby si všichni fanoušci kinematografie zatrhli datum premiéry do kalendáře a přidali pár vykřičníků. Spielberg sice letos oslaví už 76. narozeniny, nadále však točí snímky, kterou jsou dobré až výborné a bez výjimky pozoruhodné. Fabelmanovi navíc tematizují sílu filmů jako takových a jsou do značné míry autobiografickým portrétem dětství svého tvůrce. Jestli jste právě do kalendáře rychle načmárali ještě jeden vykřičník, určitě nejste sami.

Nejslibnější listopadové filmové premiéry - Fabelmanovi. Magazín KULT*  Brno
Fabelmanovi. Premiéra: 24. listopadu 2022. Režie: Steven Spielberg. Žánr: Drama/Životopisný

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
D ětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové o děvčátku z hor...
Top
Článek
Film
Někteří kritici a publicisté mají často tendenci označovat jednoho...
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...