Článek

Nejslibnější říjnové filmové premiéry

Článek Nejslibnější říjnové filmové premiéry. Magazín KULT*  Brno
Film
Film Světlonoc

V mnoha ohledech složitý rok 2022 se překlopil do své poslední čtvrtiny. Rozhodně to však neznamená, že by měli diváci všechny letošní zásadní filmové premiéry za sebou. Říjen v tomto směru slibuje skutečně mnohé a vybrat pět nejpozoruhodnějších titulů nebylo ani trochu snadné. Ale povedlo se.

Švéd Ruben Östlund se díky Trojúhelníku smutku definitivně zařadil mezi nejsledovanější filmaře současného evropského artu. Povedlo se mu totiž zopakovat úspěch předchozího Čtverce a znovu získat Zlatou palmu v Cannes. Také tentokrát se pohybuje mezi dramatem a komedií mravů. Vyobrazuje společnost 21. století z nečekaných úhlů a analyzuje otázky, které bývá v „lepší společnosti“ zvykem spíše ignorovat. V kosmopolitně obsazeném snímku hrají Angličan Harris Dickinson, Chorvat Zlatko Burić nebo Američan Woody Harrelson.

Nejslibnější říjnové filmové premiéry - Trojúhelník smutku. Magazín KULT*  Brno
Trojúhelník smutku. Premiéra: 6. října 2022. Režie: Ruben Östlund. Žánr: Drama/Komedie

Tereza Nvotová zaujala dokumentem s výmluvným názvem Mečiar nebo svým celovečerním hraným debutem Špína (mimo jiné Cena české filmové kritiky pro nejlepší film). Ve Špíně bylo hlavním tématem znásilnění sedmnáctileté dívky, nová Světlonoc se takto jednoznačně popsat nedá. Talentovaná slovenská autorka se každopádně tentokrát vydala na pole tzv. folk hororu (Slunovrat, Čarodějnice), přičemž právě s druhým jmenovaným by měla mít dost společného. Snímek získal prestižního Zlatého leoparda na MFF v Locarnu.

Nejslibnější říjnové filmové premiéry - Světlonoc. Magazín KULT*  Brno
Světlonoc. Premiéra: 6. října 2022. Režie: Tereza Nvotová. Žánr: Horor/Mysteriózní

Akční hrdina s palcátem a páskou přes oko sice stále okupuje česká kina, přesto se sem chystá další historický velkofilm. Zatímco Jan Žižka umělecky přesvědčil málokoho, Il Boemo Petra Václava má v tomto směru jen ty nejvyšší ambice – světovou premiéru si koneckonců užije v hlavní soutěži významného festivalu v San Sebastiánu, a to vedle novinek Ulricha Seidla nebo Jaimeho Rosalese. Příběh inspirovaný skutečným osudem slavného hudebního skladatele Josefa Myslivečka se odehrává v Itálii, odkud samozřejmě pramení také jeho název.

Nejslibnější říjnové filmové premiéry - Il Boemo. Magazín KULT*  Brno
Il Boemo. Premiéra: 20. října 2022. Režie: Petr Václav. Žánr: Historický/Životopisný

Bude Black Adam jen další kolovrátková komiksová adaptace? Jméno režiséra by tomu docela odpovídalo. Katalánec Jaume Collet-Serra není žádný začátečník (zaměnitelné filmy s Liamem Neesonem, Mělčiny) a na proniknutí do pomyslné první ligy stále čeká. Jenže titulní postavu egyptského bijce ztvárnil Dwayne Johnson, jehož herectví má jistě své limity, přesto platí za jednu z nejblyštivějších hollywoodských hvězd současnosti. Jestli má některá z říjnových premiér šanci přivést do kin opravdové masy diváků, je to právě tato.

Nejslibnější říjnové filmové premiéry - Black Adam. Magazín KULT*  Brno
Black Adam. Premiéra: 20. října 2022. Režie: Jaume Collet-Serra. Žánr: Akční/Sci-fi

Princ Mamánek je osudovým filmem Jana Budaře. Jak by také ne, když jej dlouhá léta připravoval, aby jej nakonec podle vlastního scénáře natočil, složil k němu hudbu a postavil se před i za kameru? Vánoce sice budou v době jeho premiéry ještě relativně daleko, což se zdá jako odvážná sázka na nejistotu, tato pohádka by však mohla zaujmout i mimo období, které podobným příběhům zpravidla přeje. Podle zveřejněných ukázek to vypadá, že tento autorský dialog s žánrem všech žánrů pobaví i diváky, kteří nové pohádky rádi ignorují.

Nejslibnější říjnové filmové premiéry - Princ Mamánek. Magazín KULT*  Brno
Princ Mamánek. Premiéra: 27. října 2022. Režie: Jan Budař. Žánr: Pohádka

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...