Někdo klepe na dveře. Otevřete?

Rodinná dovolená v chaloupce utopené v lesích, daleko od veškeré civilizace, probíhala skvěle. Než se na jejich prahu objevili ti čtyři...

Někdo klepe na dveře,M. Night Shyamalan, The Cabin at the End of the World, filmová recenze, magazín KULT* brno
Film
Dave Bautista byl obsazen do hlavní role poté, co byl režisér M. Night Shyamalan ohromen jeho výkonem ve filmu Blade Runner 2049 (2017)

Dřevěná chata uprostřed lesa. Trojčlenná rodina odkázaná sama na sebe. Neexistující mobilní signál. Návštěva skupiny ozbrojených cizinců. Násilný vpád do domu. Konflikt, při kterém teče krev a praskají kosti. Všechny tyto žánrové floskule v Někdo klepe na dveře najdeme. Jde tedy o další standardní „home invasion“ thriller? Ani náhodou.

Rodák z indického Puduččéri M. Night Shyamalan už dokázal strhnout davy (Šestý smysl, Znamení), nadchnout filmové naratology (Rozpolcený, Skleněný) i selhat s  obřím rozpočtem v  zádech (Poslední vládce větru, Po zániku Země). A ačkoli jeho díla netáhnou tolik pozornosti jako v počátcích jeho pozoruhodné kariéry, nadále platí za jednoho z nejzajímavějších autorů žánrového filmu 21. století. Jeho neustálé vztahování se k  legendě Alfreda Hitchcocka, pregnantně vyjadřované vlastními více či méně zajímavými camey, může pozorného diváka dráždit v dobrém i horším slova smyslu. S  klasikem audiovizuálního napětí toho má společného každopádně dost. Také jeho příběhy často stojí na jednoduché, ale maximálně funkční premise. Ať už jejich protagonisté hovoří s  mrtvými lidmi, po milionech podléhají smrtící epidemii nebo absorbují dvacítku různých osob, bývá podnětné sledovat, jak se s  tím oni i jejich stvořitel vyrovnají.

Někdo klepe na dveře,M. Night Shyamalan, The Cabin at the End of the World, filmová recenze, magazín KULT* brno
Natočeno podle knižní předlohy „The Cabin at the End of the World“ od Paula Tremblayeho

Ani Shyamalanův patnáctý celovečerní film není v tomto směru výjimkou. Dva milující otcové a jejich adoptovaná dcera totiž stojí před rozhodnutím, zda dokážou ze svého středu někoho obětovat za cenu ničeho menšího než záchrany civilizace. Hraje si s nimi nějaká náboženská sekta? Mají co do činění s homofobní partou bojovníků za „tradiční rodinu“? Mohou se jeden na druhého spolehnout skutečně bezvýhradně? To všechno jsou na omezeném časoprostoru pokládané otázky, jejichž (ne)zodpovězení nechá chladným málokoho. Někdo klepe na dveře přitom není komplikovaným diváckým zážitkem. Dokonce by se dalo říct, že slavný Ind jde svému publiku vstříc ochotněji, než tomu u něj bývá v  posledních letech zvykem. Opět dokazuje, jak schopný je ve vytváření významotvorné předkamerové reality a co všechno dokáže sdělit jen prostřednictvím práce s hloubkou ostrosti. Zároveň však tentokrát nabízí žánrovou historku, která má co dělat, aby obhájila svou zhruba stominutovou stopáž. Čekání na nějaký tradiční „shyamalanovský“ zvrat je chvílemi docela úmorné a informačně ploché retrospektivní sekvence děj povětšinou pouze ředí.

Někdo klepe na dveře,M. Night Shyamalan, The Cabin at the End of the World, filmová recenze, magazín KULT* brno

Rozporuplně přijatý Čas před dvěma lety část publika iritoval nezvyklým dramaturgickým rozpětím a narativním neukotvením. Opakované zhlédnutí mu však v očích některých diváků (autora těchto řádků nevyjímaje) propůjčilo rozměr jednoho z  vrcholných Shyamalanových děl. Potenciál Někdo klepe na dveře se v tomto směru zdá mnohem omezenější.

Hodnocení: 65%

Někdo klepe na dveře
M. Night Shyamalan
Premiéra 2. února 2023
www.cinemart.cz

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...