Článek

Nenápadný milovník Josef Abrhám

Josef Abrhám, herec, legenda, magazín Kult* Brno
Film
Filmových i seriálových rolí měl Josef Abrhám na kontě přes tři sta, z nichž některé doslova zlidověly.

Přestože byl vnímán jako fešák a jeho manželka, Libuše Šafránková, proslula jako představitelka Popelky (1973), hvězdy Večernice (1978) nebo princezen-dvojčat z pohádky Třetí princ (1983), sám Josef Abrhám si prince snad s jedinou výjimkou nezahrál.

V pohádkách se objevoval spíš až ve zralém věku, většinou už jako král, kdy mu navíc po boku, jako královna, stála Libuše Šafránková. Zato rolí milovníků mu bylo dopřáno dost. I díky jeho uhrančivému pohledu.

Už jedna z jeho vůbec prvních hereckých příležitostí byla role Bernarda Mulligana v proslulé filmové adaptaci konverzační komedie Seana O’Caseyho Penzion pro svobodné pány z roku 1967. Ovšem nejznámější roli milovníka, sebevědomého primáře na ortopedii Arnošta Blažeje, dostal až v Dietlově Nemocnici na kraji města (1981).
Z té doby pochází také jeho nevěrný knihkupec Dalibor Vrána v komedii Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Vrchní, prchni! – i zde jeho filmovou manželku hrála jeho skutečná žena. S Libuší Šafránkovou se jako manželé před kamerou setkávali často.

Josef Abrhám, herec, legenda, magazín Kult* Brno
Foto: Vrchní, prchni! 1980, režie: Ladislav Smoljak

Protikladem k těmto společensky populárním rolím byla například přemýšlivá postava filozofa, spisovatele a humanisty Karla Čapka ve filmu Člověk proti zkáze z roku 1989. Tou vlastně jen potvrdil svůj talent charakterního herce. 

Josef Abrhám se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně. Studium herectví začal na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, odkud po dvou letech přestoupil na pražskou DAMU, kterou absolvoval v roce 1962.
Své první působiště, scénu pražského Divadla na Vinohradech (tehdy Divadla československé armády), po třech letech opustil, aby posílil řady nově vzniklého Činoherního klubu. Zde setrval až do roku 1995, kdy ještě krátce vystupoval na jevišti činohry Národního divadla. 

Když se v roce 1976 oženil s Libuší Šafránkovou, vytvořili jeden ze stabilních českých hereckých manželských párů. Z tohoto svazku se v roce 1977 narodil syn Josef, jenž dnes působí jako režisér, scenárista a producent.
A když už jsme u těch dětí, neměli bychom zapomenout zmínit kouzelný večerníček O zvířátkách pana Krbce z roku 1977 ani jeho volné pokračování z roku 2010, kde Josef Abrhám působil v roli vypravěče.

Josef Abrhám, herec, legenda, magazín Kult* Brno
Člověk proti zkáze. František Řehák, Josef Abrhám, Svatopluk Beneš Zdroj: AR archiv Autor: Miloš Schmiedberger

Filmových i seriálových rolí měl Josef Abrhám na kontě přes tři sta a některé doslova zlidověly. Z těch méně známých stojí za připomenutí nenápadná role kriminalisty, kapitána Divíška ze seriálu Malý pitaval z velkého města (1982) či hlavní role ve snímku Václava HavlaOdcházení (2011). Zapomenout bychom neměli ani na herecký koncert obou manželů v proslulém snímku Svatební cesta do Jiljí (1983).

Prvního akademického ocenění své práce se Josef Abrhám dočkal v roce 1994, kdy získal svého prvního a zároveň posledního Českého lva (dále už zůstalo jen u nominací) za roli pana Prokopa, příslušníka Veřejné bezpečnosti, v Hřebejkově filmu Šakalí léta (1993). Jako výraz uznání získal v roce 2020 výroční Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Slavný herec zesnul v Mělnické nemocnici na zápal plic 16. května 2022, ve věku 82 let, jedenáct měsíců po skonu své manželky Libuše (†68).

Mohlo by vás zajímat

Článek
Film
Divácká popularita italských westernů byla založena také na některých...
Recenze
Knihy
Tato drobná knížka se sice tváří poměrně nenápadně, ovšem obsahem je...
Rozhovor
Hudba
Svými písněmi glosuje aktuální dění a chytlavými texty baví lidi na...
Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...