Článek

Netflix našel nového seriálového krále

Korejská Hra na oliheň, Squid Games na Netflix. Magazín KULT*
Seriál
Hra na oliheň (Squid Game)

V současné době platí, že to, co je na Netflixu, se sleduje ve velkém měřítku, přičemž právě díky tomu se rodí nové a nové masové seriály. Jeden takový vznikl v polovině loňského září, kdy diváci mohli zhlédnout korejskou Hru na oliheň.

Od té doby, co se Netflix začal věnovat plnohodnotné české lokalizaci svého obsahu, u nás prakticky neexistuje platforma, která by mu mohla konkurovat. Projekty této streamovací služby začaly celosvětově sledovat masy lidí, díky kterým může Netflix tvořit další a další zajímavé seriály a filmy.

Právě díky takto velké popularitě začaly vznikat trháky, které obletěly prakticky celý svět. Z poslední doby zmiňme například seriály LuciferStranger ThingsZaklínačPapírový dům či Bridgerton. Nyní se na scéně objevil nový hit.

Řeč není o ničem jiném než o Hře na oliheň, korejském seriálu, jehož první série měla premiéru 17. září 2021. Tento devítiepizodní projekt zpočátku nepředstavoval nic extra zajímavého, původně mělo jít jen o další korejské drama na Netflixu. Brzy po premiéře se však strhla lavina, která se valí v podstatě doposud, protože sledovanost tohoto seriálu trhá rekordy.

Hra na oliheň je v současnosti nejsledovanějším seriálem celé streamovací služby. Netflix to uvádí ve statistikách, ve kterých se zaměřuje pouze na sledovanost seriálů v prvním měsíci po premiéře. Podle říjnových průzkumů si první řadu pustilo cca 111 milionů předplatitelů, což není jen pěkné, ale hlavně vysoké číslo.

Netflix může být na tento projekt náležitě hrdý, protože stvořil nejenom další hit, ale zároveň svým předplatitelům naservíroval kvalitní korejské drama. Projekty tohoto typu se zde začaly v hojném měřítku objevovat od roku 2019, nicméně žádný z nich nebyl schopen zabodovat u diváků. Dokázala to až Hra na oliheň, od které to prakticky nikdo nečekal.

A na co se seriál vlastně zaměřuje? V první řadě prozkoumává lidskou závislost na penězích, přičemž zdůrazňuje vliv a hodnotu peněz samotných. Děj se totiž soustředí na skupinu zadlužených korejských obyvatel, která je pro život bez dluhů schopná udělat cokoliv. Právě na ně se obrátí jedna neznámá společnost a nabídne jim účast ve hře o velké peníze.

Jakmile všichni kývnou na předloženou nabídku, jsou přesunuti na neznámý ostrov, kde se zúčastní série šesti her. Ti, co překonají všechny, získají bohatou peněžitou odměnu. Problémem je, že prohra se trestá smrtí. Ta navíc paradoxně přichází v průběhu her, které všichni hráli jako malí. Nejde tedy o žádné složitosti.

Seriál svým divákům sice nabízí poměrně poutavé téma, kdy není jisté, kdo všechno se dožije konce, nicméně samotné zpracování by mohlo být mnohem lepší. Některé charaktery jsou napsány velmi ploše.

Děj se navíc začne časem opakovat, protože chvíli sledujeme jednu hru, po níž následuje pauza, během které se postavy vypořádávají se ztrátami. Přichází další hra... a tak je to až do konce. Děj sice nabídne několik překvapivých zvratů, například skrze jednoho policistu sledujeme dění mezi pořadateli her, nicméně ani tato dějová linka není zas tak uspokojivá.

Netflix byl každopádně s prací tvůrců spokojen, a tak brzy odklepl druhou sérii, jejíž premiéra je v tuto chvíli pochopitelně neznámá. Vznik druhé řady naštěstí dává smysl, protože první série skončí událostmi, které si vyloženě žádají pokračování.

Ať už diváci mají na seriál jakýkoliv názor, nelze mu odepřít, že představuje fenomén. Svět se stal Hrou na oliheň doslova posedlý, lidé začali vymýšlet své vlastní hry, avšak bez brutálních následků. Byť i v tomto ohledu bohužel existují výjimky.

Hodnocení:

80% KULT
88% CSFD
81% IMDB

Hra na oliheň (seriál)
Thriller / Dobrodružný / Akční / Mysteriózní / Drama
Jižní Korea, (2021–2022)
Tvůrci: Dong-hyeok Hwang
Režie: Dong-hyeok Hwang
Scénář: Dong-hyeok Hwang
Kamera: Hyeong-deok Lee
Hudba: Jaeil Jung
Hrají: Jeong-jae Lee, Hae-soo Park, Sung-tae Heo, Ha-joon Wi, Yoo-mi Lee

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Top
Článek
Umění
Jediná brněnská galerie zaměřující se výhradně na fotografii letos v...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...