Článek

Novinky v oblasti pojištění občanského majetku

pojištění občanského majetku, magazín KULT* Brno
Bydlení

S rychlým rozvojem moderních technologií a zařízení přicházejí i nové výzvy pro pojišťovny, které se snaží reagovat na aktuální trendy v oblasti pojištění občanského majetku. Následující řádky by vám měly pomoct se v nich lépe zorientovat.

Do našich životů už téměř všude vstupují nové technologie. Určitě známe ve svém okolí někoho, kdo je fanouškem IoT, vlastní elektromobil nebo má na střeše fotovoltaické panely. Tyto technologie a zařízení s sebou přinášejí nejen nové možnosti, ale také nová rizika pro uživatele, které pojišťovny musejí být schopny adekvátně zohlednit v rámci svých produktů. Jedním z příkladů, kdy pojišťovny musejí reagovat na aktuální trend v oblasti IoT, jsou chytré domácnosti, kde jsou různá zařízení připojena na internet a umožňují tak snadnější a pohodlnější řízení domácích funkcí. Nicméně s tímto propojením přichází i riziko zneužití dat či úniku citlivých informací. Pojišťovny proto musejí být schopny poskytnout adekvátní krytí pro tyto situace. Podobně musejí reagovat na nová rizika, která s sebou přináší elektromobilita, jako jsou krádeže nabíjecích kabelů, poškození baterií nebo nehody způsobené chybami při dobíjení.

pojištění občanského majetku, magazín KULT* Brno

Pojišťovny na vývoj moderních technologií reagují různými novinkami. S postupem času se tedy mění a vyvíjí i trh pojištění včetně oblasti pojištění majetku. Mezi inovace v  tomto směru patří:

* využití IoT zařízení pro zabezpečení domácnosti,

* nová rizika typu škod při dobíjení elektromobilů,

* rozšíření stávajících rizik o vlastní škody na elektronice,

* prodloužená záruka technologického vybavení staveb nebo v rámci domácnosti,

* zvýšení maximálních limitů pro pojištění odpovědností z 3–5 milionů Kč na 50 milionů Kč, přičemž pojišťovny si uvědomují, že i to začíná být málo,

* fotovoltaické elektrárny, klimatizace, rekuperace, tepelná čerpadla a podobné technologie tvoří častou součást dnešního vybavení a v současnosti lze i tyto technologie připojistit,

* možnost pojištění škod vzniklých nájemníkem vlastníkovi nemovitosti,

* dokonce i pojištění krátkodobých pronájmů jako je Airbnb, * sklokeramické varné desky lze pojistit v rámci skel,

* k tomu všemu se přidává i možnost sjednat si nebo změnit pojištění na dálku bez nutnosti osobní návštěvy pobočky či podepisování dokumentů.

pojištění občanského majetku, magazín KULT* Brno

V minulosti byly produkty pojištění majetku poměrně standardizované a výpočet pojistných částek byl založen na základě statistických dat. Dnes pojišťovny často nabízejí produktové balíčky, které do určité míry umožňují zákazníkům upravit si pojištění dle svých potřeb a požadavků. Navíc, díky novým technologiím a sběru dat, mohou pojišťovny lépe posoudit rizika a navrhnout zákazníkům doporučení pojistné částky. Je potřeba si uvědomit, že pojišťovna nekontroluje, jak dobře a na jaké částky jste si svůj majetek pojistili. Teprve v  momentě pojistné události bude pojišťovna zkoumat hodnotu věcí, za které si u ní nárokujete vzniklou škodu.

Odpovědnost za to, co a na jaké částky si pojistíte, nesete vy. Díky neustálému vývoji a inovacím v oblasti pojištění je dnes možné si zajistit kvalitní a přizpůsobitelné pojištění, které dokáže ochránit vše, co pro nás má hodnotu.

Je důležité mít na paměti, že pojištění občanského majetku není statický produkt a jeho účinnost se může měnit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou změny v hodnotě majetku, nové rizikové faktory nebo změny v požadavcích zákazníků. V současné době je občanské pojištění majetku důležitější než kdy jindy. Proto je potřeba pojištění pravidelně revidovat a aktualizovat, aby bylo stále relevantní a účinné.

pojištění občanského majetku, magazín KULT* Brno

Ing. Dagmar Věčorková, EFA
členka Rady Asociace finančních poradců ČR
členka EFPA ČR
VGV consulting s.r.o.
Plotní 544/41, 602 00 Brno
dagmar@vgv.cz
www.vgv.cz

Mohlo by vás zajímat

Článek
Ostatní
Ať už neodoláte lákavě barevným sladkým koktejlům, elegantnímu vínu...
Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Článek
Historie
Zámek v Kuníně si v letošním roce připomene 20 let od svého...
Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...