Na minutku

Nový studentský muzikál „SWING! Podle rytmu poznáte nás“ přenese diváky do poválečné swingové kavárny v Československu

JAMU uvádí v Divadle na Orlí nový muzikál SWING, magazín KULT* Brno
Divadlo
Foto: Šimon Pávek

Studentky a studenti absolventského ročníku magisterského studijního programu Muzikálové herectví na JAMU uvedou ve čtvrtek 26. ledna v Divadle na Orlí novou inscenaci s názvem „SWING! Podle rytmu poznáte nás“. Děj muzikálu zavede diváky do prostředí československé poválečné hudební kavárny Černá perla, kde se hraje americký jazz a swing.

Příběh sleduje osudy jejího provozu z perspektivy tria vystupujících zpěvaček Lily, Rosalie a Violety, pro které jsou vystupování na jevišti, swingová muzika a muži zásadní životní vášní. Swingové nadšení však naruší události související s únorovým převratem 1948 a nastupující komunistická garnitura, pro kterou jsou americký jazz i swing ideologickým nepřítelem, který vůbec nezapadá do představ o „správné“ hudbě pro pracující lid. Tři zpěvačky se v této nesnadné době nevzdávají svých snů a touhy naleznout štěstí.

Autor námětu a scénáře, který je současně dramaturgem inscenace i pedagogem na JAMU, Pavel Trtílek, vypráví příběh milostných avantýr, nečekaných zvratů, až téměř detektivních zápletek v doprovodu nespoutaného rytmu, swingového tance a dvou desítek slavných swingových písní jako například Dívka k rytmu zrozená, Bláznivý den, Má láska je jazz, Sjezd swingařů, Bloudění v rytmu, Hm hm, Telefonní fox, Recept na náladu, Honba za písničkou a řady dalších. 

Diváci se tak mohou těšit na představení s prvky humoru, ale i napětí, které bude naplněné svižnými, energickými i pomalejšími swingovými písněmi a tanečními vystoupeními s prvky stepu.  

Termín premiéry připadne na 26. 1. v 19:00 a nejbližší reprízy se odehrají 27. 1. a 30. 1. vždy ve stejném čase. Představení má přes dvě hodiny s dvacetiminutovou přestávkou.