Osudem rozbitá Hana nezůstane sama

Dramatický a napínavý bestseller Aleny Mornštajnové na jevišti!

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno
Divadlo

Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Román Hana Aleny Mornštajnové (2017) je hit, proto Mahenova činohra Národního divadla Brno zpracovává divadelní adaptaci Martina Glasera. V hlavní roli s Petrou Lorencovou vypráví o třech židovských generacích ve Valašském Meziříčí, které zažívají trauma holocaustu.

Malá Mira Karásková jde v zimě i přes zákaz k vodě a spadne do ledové řeky. Za trest pak při návštěvě tety Hany, která přinese zákusky, nedostane ani jeden žloutkový věneček z místní cukrárny. Ostatní si na nich pochutnávají. Kromě Miry se celá rodina Karáskových nakazí břišním tyfem z kontaminovaných sladkostí. Máma, táta i dvě nejmladší děti zemřou. O Miru se začne starat Hana. Ta se chová zvláštně. Nosí si chleba po kapsách a s nikým moc nemluví. Okolí si myslí, že je divná.

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno
Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století se odehrávají v působivé scénografii, s kompletním činoherním souborem a uchvacujícím hereckým výkonem hlavní představitelky.

Scéna Pavla Boráka sestává ze soustředných siluet domů symbolizujících absolutní provázanost. Důležité momenty se odehrávají i v přední části jeviště, jen s minimem kulis a rekvizit. Práce se světlem je decentní, ale navodí žádoucí atmosféru. V první polovině dominuje Mira Eleny Trčkové, které sedí jak poloha devítiletého dítěte, tak těhotné slečny. V Haně Petry Lorencové se mísí nekonečné utrpení se snahou dělat věci, jak nejlíp dovede. Pohybem i gesty vystihuje totální zničení člověka prokletého osudem.

Martin Sláma coby Karel Karásek chytne za srdce ztvárněním nebezpečné lásky k Rose Kateřiny Liďákové. Nejvíce mrazí z vědomí, že námět vychází ze skutečných událostí. Činohra Hana v Národním divadle Brno zrcadlí nezvratnost, ale i naději, lásku a neuvěřitelnou sílu lidskosti. Poselství je, že o minulosti musíme vědět co nejvíce, abychom neopakovali stejné chyby pořád dokola. Události v životě spolu vždycky souvisejí a určují směr, kterým se vydáváme.

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80%

Hana
Činohra Mahenova divadla (NDB)
Psáno z představení 3. 2. 2023
Web: ndbrno.cz/cinohra/hana/

Divadla

Malinovského nám. 1, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Mahenovo divadlo
Divadlo
Mahenovo divadlo
Divadlo
Mahenovo divadlo
Divadlo
Mahenovo divadlo
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...