Článek

Papírový dům (ne)shořel na popel

film seriál papírový dům money heist netflix. Magazín KULT* Brno
Film
Papírový dům (Money Heist)

Španělský seriál o bankovních loupežích došel po pěti sériích na svůj konec. Celý projekt rozhodně obohatil svět seriálů a zanechal po sobě nesmazatelnou stopu. Ale jak se povedlo jeho zakončení?

Na začátku loňského prosince mělo na Netflixu premiéru posledních pět dílů páté série Papírového domu, přičemž toto zakončení bylo očekáváno velkým množstvím diváků, kteří si seriál zamilovali především poté, co ho Netflix zachránil ze seriálového dna. První dvě řady Papírového domu se totiž vysílaly na španělské stanici Antena 3, která jej předčasně ukončila.

Posledních pět epizod prakticky představuje jedno velké finále. Skupina zlodějů finišuje svou druhou velkou loupež, kterou musí dotáhnout do konce, aby ukradla nejenom svou kořist, ale zároveň zachránila všechny své členy. Napětí tu rozhodně nechybí, přičemž znovu není jisté, kdo se vlastně dožije konce.

Tvůrci tentokrát nezklamali. Zatímco první tři série byly na špičkové úrovni, čtvrtá řada oproti ostatním značně pokulhávala a to nejhorší nám nabídla první polovina poslední série, která se zaměřila na naprosto nesmyslnou linku s rukojmími, jež na diváky působila tak, že ji tvůrci zpracovali jen proto, aby prodloužili celkový děj.

Prosincový konec však nabídl přesně to, co fanoušci chtěli vidět, a tak lze s klidným svědomím prohlásit, že se seriál zapíše mezi ty, které skončily vydařeně. Netřeba však zoufat, Netflix ještě před premiérou posledních epizod oznámil, že nás v budoucnu čeká spin-off, který se zaměří na miláčka publika Berlína, takže nás v brzké době čeká další velká loupež.

Papírový dům (Netflix verze) 

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021)
Tvůrci: Álex Pina
Režie: Jesús Colmenar, Miguel Ángel Vivas, Koldo Serra
Scénář: Esther Martínez Lobato, Álex Pina, Luis Moya, Javier Gómez Santander
Kamera: Migue Amoedo, Sergi Bartrolí, David Azcano
Hudba: Manel Santisteban, Iván Martínez Lacámara
Hrají: Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores

Více o seriálu

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Top
Článek
Umění
Jediná brněnská galerie zaměřující se výhradně na fotografii letos v...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...