Pohled z mostu udeří i bez mostu

Pohled z mostu je hra amerického dramatika Arthura Millera.

Pohled z mostu, Městské divadlo Brno, divadlo, recenze,činohra, Čarodějky ze Salemu, magazín KULT* Brno
Divadlo
Toto vášnivé, hluboce lidské drama s výjimečnými hereckými příležitostmi nabízí již od doby svého vzniku strhující divácký zážitek.

Arthur Miller, největší  americký autor divadelních her 20. století, napsal drama Pohled z mostu. Jenže v něm není žádný most. Absenci mostu vyvažuje Petr Štěpán v ústřední roli. Hraje Edieho Carbone, přistěhovalce z Itálie, který žije v newyorském Brooklynu a pracuje jako přístavní dělník. Ponořte se do komorního dramatu antických rozměrů jen s 8 herci v Městském divadle Brno, které uchvacuje diváky od únorové premiéry.

Režie Stana Slováka se soustředí spíše na hloubku lidských duší, charaktery a emoce než na příběh. Očima místního advokáta Alfieriho sledujeme příjezd dvou nelegálních migrantů z Itálie do Edieho rodiny, který žije se svou manželkou Beatricí a její osiřelou neteří Catherine. Vše se zkomplikuje, když se přistěhovalec Rodolfo zamiluje do Catherine a chce si ji vzít. Víc než otcovské a příbuzenské city ke Catherine cloumají Ediem, jenž se navíc nesmíří, že už dávno není malá holka. 

Na scéně Jaroslava Milfajta dominují šedé krychle a kvádry. Diváci tak musí hodně zapojovat svoji představivost. Rozmanitější scénografie by hru rozhýbala, protože je dost statická a jednotvárná. 1 hodina a 45 minut se odehrává bez přestávky. Petr Štěpán coby Edie udržuje napětí po celou dobu, navíc je jeho projev civilní a umírněně intenzivní. Dynamika Markéty Sedláčkové jako Edieho manželky Beatrice převyšuje Barboru Slaninovou v roli Catherine. Vypravěč a advokát Petra Halberstadta provází, komentuje a nazírá na dění ze své vlastní perspektivy.

To, že v Pohledu z mostu chybí jakýkoliv most, je od Millera taková hádanka. Pohledů uvnitř sebe odkrýváme přehršel. Jaký je pohled na asimilaci nelegálních přistěhovalců? Co ve vás evokuje pohled směrem k posedlosti a touze ovládat v rámci rodiny? Dá se nahlížet na udavačství a zradu i jinak než formou pomsty? Přijměte most jako metaforu nadhledu. Pohled z mostu totiž skrývá dost skvostů.

Pohled z mostu, Městské divadlo Brno, divadlo, recenze,činohra, Čarodějky ze Salemu, magazín KULT* Brno
Největší americký divadelní autor 20. století Arthur Miller přispěl do pokladnice světového dramatu hned několika výjimečnými tituly.

Hodnocení: 65 %

Název: Pohled z mostu
Kde: Městské divadlo Brno
Psáno z představení 17. 2. 2023
Web: https://www.mdb.cz/inscenace/577-pohled-z-mostu

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...