Pokrok o skok, nejen o krok

anarchofreska o (ne)zcizitelné důstojnosti člověka

Bídníci, Divadlo Husa na provázku, recenze, magazín KULT* Brno
Divadlo

Bídníci v Divadle Husa na provázku. Cože? Ano – jakože fakt! Ale s jedním velkým upozorněním: TOHLE NENÍ MUZIKÁL. A že má nejslavnější dílo francouzského spisovatele Victora Huga z roku 1862 desítky filmových zpracování. Jako muzikál měli Bídníci premiéru už v roce 1980 a lidé si zpívají nejznámější hity v 21 jazycích. V Huse na to jdou jinak. Činoherně. A to mě moc baví.

Odvážná režie Michala Háby a dramaturgie Martina Sládečka ubírají vážnosti, dělají si z románu drze legraci. Funguje to. Netřeba se lekat, že na úkor plynulosti vyprávění. Celkový tok inscenace není narušený. Je tam klasická bídnická kostra s nejznámějšími postavami, ale nechybí ani Victor Hugo a persony, jež byste našli jen v románu, nikoliv ve filmu nebo muzikálu. Mezi klasickým provázkovským ansámblem skvěle funguje symbióza s umělci ze sdružení Ara Art, které se zaměřuje na podporu kultury a umění romské menšiny LGBT+. Jako Jean Valjean se představuje výkonný ředitel Arta Art David Tišer.

Domácí Dušan Hřebíček coby Victor Hugo a Dominik Teleky v roli Mariuse zajišťují, že se těšíte na každou další scénu. Pavlína Matiová vykresluje Fantine stejně dobře jako Milan Holenda a Růžena Dvořáková manžele Thénardierovy. Zažívají Bídníci v Hugově vyprávění opravdu bídu, nebo jsou spíš bídáci? Kdo je chudák a kdo mizera? Už v 19. století lidé (nejen ve Francii) nechtěli moc vnímat sociální rozdíly, nespravedlnost a těžký život napříč vrstvami společnosti. Sám Hugo by určitě předpokládal, že v 20. a 21. století si už nebudeme stavět žádné barikády – ani skutečné v  ulicích, ani ty virtuální. Dejme si pozor, aby život nikdy nebyl spíš než pokrok o krok úskok zpět.

Hodnocení: 90%

Bídníci
Divadlo Husa na provázku
Psáno z představení 11. 10. 2022
provazek.cz/cs/bidnici

Top
Divadla

Zelný trh 9, Brno

Další představení v místě

Top
Hudba
Divadlo Husa na provázku
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...