Poznejte je v rytmu swingu

SWING! Podle rytmu poznáte nás je příběh milostných avantýr, nečekaných zvratů, a hlavně nespoutaného swingového tance

SWING! Podle rytmu poznáte nás, Divadlo na Orlí, magazín KULT*Brno
Divadlo

Co je swing? Je to druh hudby 30. až  40. let minulého století. Nazývá se tak i jazzový tanec. Jedná se ale hlavně o životní styl jedné generace, který se vyznačuje specifickým oblékáním, výstředností a revoltujícím postojem vůči autoritám a diktaturám. V Divadle na Orlí představení SWING! Podle rytmu poznáte nás v lednové premiéře spojí Divadelní fakultu a Hudební fakultu JAMU dohromady.

Hra Pavla Trtílka v režii Michala Sopucha vypráví příběh swingové kavárny Černé perly během bouřlivého roku 1948. Tři zpěvačky Lily, Rosalie a Violeta, jedna uklízečka, majitel kavárny Hugo, jeho dvojče číšník Tony a Žluva zažijí první nesvobodné volby, únorový převrat i znárodňování vládnoucí Komunistickou stranou v tehdejším Československu. V turbulentním poválečném roce stihnou mít nedostatek punčoch i milostné avantýry. Nevyhne se jim ani jedna vražda, emigrace do Ameriky a změna názvu kavárny na Rudou hvězdu spolu s novou vedoucí. 

SWING! Podle rytmu poznáte nás, Divadlo na Orlí, magazín KULT*Brno

Symbióza studentů Divadelní fakulty a Hudební fakulty je opravdu funkční. Bigband pod Madejovým vedením nejen našlapaně přivádí diváky do swingového šílenství ve více než dvacítce songů, ale zapojuje se i aktivně do děje. Fascinuje mě, že má dirigent Marek Madeja zároveň i malou roličku poslíčka. Absolventský ročník muzikálového herectví 2022/2023 swing opravdu baví a okázale na něm ilustrují svoji všestrannou připravenost. Samuel Gonda v dvojroli Huga a Tonyho se hýbe tak, jako kdyby se narodil uprostřed swingové taneční párty. Violeta Dominiky Wächterové prožívá nenápadné, ale intenzivní proměny. Květa Diany Demecsové převlékne kabát okázale okatě, a navíc pohladí uši tónem hlasu.

Také čtěte
Milión – komedie za všechny prachy, Vladimír Polívka, Hynek Čermák, divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém. Jeviště jeho divadla sežral...

SWING! Podle rytmu poznáte nás v Divadle na Orlí dostojí svému názvu. Poznáte nejen absolventy muzikálového herectví 2022/2023, ale i studenty Hudební fakulty. Hra je v první polovině rozvláčná, ale po přestávce nabírá tempo a detektivní/thrillerový závěr vyvolá ranec emocí. Přítomnost hostů z taneční školy Swing Wings přibližuje swing hmatatelným, nenuceným a reálným způsobem úplně všem. I ve 21. století se hodí vědět, že potápky jsou mužští tanečníci swingu pojmenovaní podle typického pohybu připomínající vynořování se z podřepu na hladinu    a že bedly jsou swingařky s oblečením a doplňky, které se podobají houbám. 

Hodnocení: 65%

Název: SWING! Podle rytmu poznáte nás
Kde: Divadlo na Orlí
Psáno z představení 31.1. 2023
Web: https://divadlonaorli.jamu.cz/swing-podle-rytmu-poznate-nas/

Divadla

Orlí 19, Brno

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...