Článek

Přijďte se ohřát do sauny

Přijďte se ohřát do sauny, saunování, magazín KULT* Brno
Zdraví

Horký vlhký vzduch, klid, pohoda a relaxace. Je podloženo tvrdými daty, že pravidelné saunování napomáhá pevnému zdraví. Proč je dobré si každý týden najít minimálně čtvrt hodiny na vypocení?

Pravidelné relaxování ve finské sauně zlepšuje obranyschopnost, a tím pádem slouží jako prevence proti rýmě a nachlazení. Pro lépe viditelné výsledky se doporučuje navštěvovat saunu alespoň jedenkrát týdně. Horký vlhký vzduch otevírá plíce, což usnadňuje nádech a výdech. Při teplotě okolo 80 °C dochází k většímu pocení, se kterým odchází veškeré nahromaděné toxiny. Kůže a pleť získávají hebký a mladistvý vzhled. Ovšem pozor, jedinci se sklony k ekzému a dalším kožním onemocněním by se měli saunování vyhnout.

V  infrasauně se teplota vzduchu pohybuje jen okolo 45–60 °C, takže je vhodná i pro osoby s vysokým krevním tlakem. Podobná teplota vzduchu je také v parní sauně, která napomáhá otužování. Pacientům s chronickým onemocněním, jako je astma, zánět průdušek či zánět dýchacích cest, lékaři pobyt v sauně doporučují v rámci rekonvalescence. Saunování má pozitivní dopad také na psychiku. Uvolňuje napětí, zmírňuje úzkost a má povzbuzující účinky. Při delším pobytu v  horkém vzduchu se uvolňuje endorfin známý jako hormon štěstí. Tato látka zlepšuje náladu, spánek a může odstraňovat počáteční projevy migrény.

Přijďte se ohřát do sauny, saunování, magazín KULT* Brno
(foto: infinit.cz).

O blahodárných účincích sauny na lidský organismus se mluví už spoustu let. Ovšem ne vždy a pro všechny je saunování skutečně zdravé. Pobyt v horkém vzduchu je z dlouhodobého hlediska pro tělo léčivý, ovšem je zapotřebí dodržovat několik zásad. Do sauny by neměly chodit ženy v  období menstruace a v  těhotenství. Saunování se nedoporučuje ihned po konzumaci jídla a alkoholu, kouření a fyzické námaze. Dále by se pobytu na horkém vzduchu měli vyhnout lidé při horečce a akutních zánětech horních cest dýchacích. Sauna není vhodná ani pro jedince s  vysokým krevním tlakem, nemocnými ledvinami a játry, pro diabetiky ani epileptiky. A jak správné saunování probíhá?

Také čtěte
Ve zdravém těle zdravý duch, magazín KULT* Brno
Přicházející zima nás nutí zalézt dovnitř, zklidnit rozjitřené myšlenky a své unavené tělo zabalit...

Před vstupem do horkého vzduchu je dobré se řádně opláchnout vodou a mýdlem. Obvykle se do sauny vstupuje pouze v  prostěradlech, aby kůže ve vysokých teplotách mohla lépe dýchat. Všeobecně je dané, že sauna je místem odpočinku, to znamená, že se zde vůbec nemluví nebo jen šeptá. Ze začátku se doporučuje vydržet pouze takové časové rozmezí, které je pro tělo přijatelné. Jeden časový úsek trvá přibližně 15 minut a opakuje se třikrát. Aby byl proces saunování úspěšný, je třeba se vždy po odchodu ze sauny opláchnout studenou vodou. Pobyt na horkém vzduchu se prokládá pauzami určenými k  odpočinku, k  němuž slouží místnosti s  lehátky, kde jsou k dispozici deky na přikrytí a někdy i župany. Před saunováním i v jeho průběhu je dobré dbát na dostatek tekutin, nejlépe vody.

Volný čas

Hrázní 4a, Brno

Mohlo by vás zajímat

Článek
Zdraví
Člověk přišel na světa a má toho tolik před sebou! Nespočet úkolů...
Článek
Ostatní
Zatímco pro děti jsou Vánoce nejoblíbenější částí roku, pro velkou...
Článek
Zdraví
I přes dnešní rozsáhlou zdravotní péči přibývá duševně nemocných a...
Rozhovor
Zdraví
Vánoční svátky bývají pro mnoho lidí synonymem klidu a pohody, ale...