Proměna zámku trvala 22 let

Zámek byl ze stavu ruiny opraven do dnešní podoby vlastními silami a prostředky rodiny Polákových.
zámek úsobí, proměna trvala 22 let, film, jarmarky, Šárka Tóthová, Pohádka o zámku, Magazín KULT* Brno
Historie
„Zámek Úsobí na Vysočině - ubytování v dobových apartmánech na zámku.

Zámek Úsobí, pocházející z 16. století, pan Jaromír Polák původně zakoupil jako sídlo pro svou rodinu. Tehdy ještě netušil, že po dlouhých 22 letech navrátí zámku jeho původní dobovou krásu, zpřístupní jej veřejnosti a nakonec jej zahlédne i ve filmech. Kdokoli si díky němu může vyzkoušet život na zámku a přenocovat v jednom z autentických historických pokojů.

Roku 1999 jste zámek Úsobí koupil v dražbě jako chátrající budovu. Co bylo impulzem k jeho koupi? Viděl jste v něm již tehdy potenciál a krásu, které dnes dosahuje?

Koupě zámku byla ryze účelová, neboť jsem hledal bydlení pro svoji rodinu se třemi dětmi. V žádném případě jsem tehdy nepřemýšlel o tom, že se zámek dostane do stavu, ve kterém se nyní nachází. To je vývoj, který trval 22 let. Myslím, že jsem vizionář a současný stav je vyvrcholením mých představ.

Přestože původně byl zámek opravován jako rodinné sídlo, nakonec jste jej otevřel pro veřejnost. Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?

Ke zpřístupnění zámku veřejnosti mě vedl postupný vývoj rekonstrukce, osamostatnění dětí a založení jejich vlastních domácností a rodin.

Jistě máte na zámku svůj oblíbený koutek nebo místo – o co se jedná a proč máte právě tuto část zámku nejraději?

Nejdříve byl asi nejoblíbenějším místem zámku nynější dámský apartmán, první místo, které se podařilo opravit, a kde jsme strávili s rodinou nejvíce času. V současné době jsou nejoblíbenější částí zámku prostory, které nyní obýváme. Nacházejí se v přízemí severního křídla a svými klenbami dýchají 16. stoletím, z něhož tato část zámku pochází.  

zámek úsobí, proměna trvala 22 let, film, jarmarky, Šárka Tóthová, Pohádka o zámku, Magazín KULT* Brno

Nabízíte ubytování, prostory pro rozličné akce a konají se u vás svatby. Mohou k vám návštěvníci vyrazit i na klasickou prohlídku s výkladem?

Ano, mohou. Každému návštěvníkovi, jenž přijede na náš zámek, je umožněno nahlédnout do jeho historie a prostor, které byly domovem střední šlechty české země.

Návštěvníci se u vás mohou ubytovat ve čtyřech historických apartmánech, z nichž každý je něčím specifický. Představte si, že jste návštěvníkem zámku – ve kterém z nich byste vy osobně bydlel nejraději?

Každý apartmán je svým způsobem specifický a je na každém, aby si zvolil ubytování dle svých představ. Návštěvy našeho zámku jsou výzvou pro vyhodnocení, ve kterém z nich se bude host cítit nejlépe. Řada návštěvníků se k nám opakovaně vrací a snaží se vyzkoušet atmosféru všech čtyř apartmánů. Jako návštěvník bych asi zvolil tuto cestu. 

Opravdu zarytí fanoušci historie u vás mohou nejen stylově bydlet, ale dokonce se k tomu příhodně obléknout do dobových oděvů a nechat se vyfotografovat. Povíte nám o tom více?

K nabídce této aktivity nás inspirovala výtvarnice kostýmů a fotografka Šárka Tóthová. Ta vrací naše návštěvníky do doby pozdního baroka a prostřednictvím svých kostýmů a fotek jim umožní zažít atmosféru starých časů.

Státní zámky během roku vždy pořádají různé zábavné akce, jarmarky, barokní slavnosti a podobně. Konají se i u vás?

Aktivity našeho zámku jsou v současné době zaměřeny poněkud jiným směrem. Pořádáme zde koncerty pro lidi z blízkého i vzdálenějšího okolí. Další významnou aktivitou jsou ukázky místního veterán klubu, které seznamují návštěvníky s vývojem techniky automobilů a motocyklů od jejich začátků. 

Můžeme zámek zahlédnout i v nějakém filmu? 

První vlaštovkou byla účast v soutěži krátkometrážních filmů s příspěvkem Pohádka o zámku, který svého času získal 1. místo. Dalším snímkem byla scéna do filmu Jack Sparrow. Před dvěma lety zde byla natočena část filmu australského režiséra, který využil zámek k natočení hororových scén. Naší snahou je poskytnout romantické prostředí zámku pro natočení pohádky nebo romantického filmu.

Úsobí je zámek soukromý – lišil se podle vás nějak dopad vládních opatření na něj od dopadu na zámky státní? A jak u vás tyto měsíce uzavření probíhaly?

Bohužel coronavirová krize dopadla na nás všechny. Tento čas jsme využili k vylepšení stávajících místností a dobudování nových prostor. V Erbovním sále jsme instalovali novou expozici historických zbraní a nově vybavili sál krbovými kamny, které umožňují využití sálu v průběhu celého roku. V Erbovním sále a v Červeném apartmánu jsme vyzdobili strop kovanými prvky. V přízemí zámku jsme vybudovali zázemí pro cyklisty – uzamykatelnou kolárnu se servisním koutkem. Dále byla provedena řada rozsáhlejších údržbářských prací. 

Kde vidíte budoucnost zámku? Chystáte pro návštěvníky nějaké novinky?

Budoucnost zámku vidíme ve zvýšení atraktivity objektu nejmladší generaci. Naší snahou je nabídnout návštěvníkům program, který zahrnuje nejen poznání naší historie, ale i poznání historie okolních památek. Dále pak zejména sportovní aktivity, cykloturistiku, podpoření zájmu o regionálních potraviny a podobně.

Zámek Úsobí

Přestože Úsobí bylo založeno již ve 13. století, první vodní tvrz na soutoku dvou potoků vyrostla až v 16. století. Tvrz byla o necelé dvě století později přestavěna do podoby zámku. Ten často měnil majitele a nejednou byl zadlužen. Roku 1999 jej zakoupil nynější majitel jako přístřeší pro svou rodinu a zcela jej zrekonstruoval. Zámek dodnes zůstává v majetku rodiny Polákových, ale je zpřístupněn veřejnosti s možností prohlídky, dále
pak nabízí i dobové ubytování či posezení a občerstvení v opravdovém šenku.

Více o zámku

Zámek Úsobí, Úsobí 1, 582 54

Jaromír Polák, zámek úsobí, proměna trvala 22 let, film, jarmarky, Šárka Tóthová, Pohádka o zámku, Magazín KULT* Brno
Ing. Jaromír Polák

(1959), rodák z Havlíčkova Brodu, je neskutečně pracovitý a zručný člověk. Jeho studijní cesta vedla přes strojírenské učiliště, strojní průmyslovku až na Vysokou školu zemědělskou. Povoláním je strojař, ale ve skutečnosti muž "devatera řemesel". V r.1999 zakoupil ruinu zámku v Úsobí na Havlíčkobrodsku, kterou vlastními silami a převážně z vlastních prostředků, za pomoci rodiny a nejbližších, přátel zrekonstruoval do dnešní podoby. Dnes zámek slouží k ubytování hostů, svatbám, pronájmům na soukromé i firemní akce. Pan Polák je vizionář, zámek neustále vylepšuje a rozšiřuje nabízené služby.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Rozhovor
Hudba
Do Tišnova se po šestileté pauze vrací oblíbený festival Hudbou pro...
Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...