Na minutku

Rekordní sezóna 2022 v Muzeu města Brna

Muzeum Města Brna, hrad Špilberk. Magazín KULT* Brno
Historie

Muzeum města Brna má za sebou jednu z nejlepších sezón za poslední desetiletí, a to co se týče počtu návštěvníků, tak i výše tržeb. Do vily Tugendhat a na hrad Špilberk se přišlo podívat 673 033 zájemců o výstavy, historii či kulturní akce. Tržby muzea se vyšplhaly na více než 22 milionů korun. Překročila se tak pomyslná laťka 20 milionů korun, která až do letošního roku nebyla pokořena.

V polovině října hlásilo Muzeum města Brna návštěvnost areálu hradu Špilberku a vily Tugendhat neuvěřitelných 552 000 návštěvníků. Za následující dva měsíce k nim přibylo dalších 121 033 osob. 673 033 návštěvníků za jeden kalendářní rok – takové číslo tu v dějinách MuMB ještě nebylo. Vzhledem k nabitému celoročnímu programu na hradě i ve vile se není čemu divit.

Neožil jen hrad Špilberk, ale také vila Tugendhat, do které během minulého roku zavítalo 66 149 návštěvníků. Rekordní návštěvnost v brněnské památce UNESCO (nárůst o 12 %) je úzce spjatá s rozšířením nabídky o nový prohlídkový okruh Vila zvenku a zapojením do dalších projektů, jako je např. Brněnská muzejní noc nebo nově vzniklý festival židovské kultury Štetl fest. Rozšířila se rovněž nabídka pro děti: kromě prohlídek a workshopů v rámci programu Vila žije urbanismem mohly děti před Vánoci vilu navštívit ve speciálních prohlídkách pod názvem Adventní soboty s Miesem.

Muzeum města Brna si dává za cíl nepolevovat ani v roce 2023. Přípravy na další chytře propojené výstavní a galerijní projekty s návštěvnickým a turistickým provozem jsou v plném proudu. Na hradě Špilberku bude představena výstava, která návštěvníky seznámí s historií lesů, lesnictví, dřeva a s tím spojené fenomény v městě Brně. Dále se chystá zajímavá dvojvýstava nestora československé fotografie Miloše Budíka, která bude probíhat na hradě Špilberku i ve vile Tugendhat. Nebudou chybět ani kulturní akce, jak ty, na které jsou příznivci muzea již zvyklí, tak i nejrůznější novinky.

-pr-