Na minutku

Spielberg se bude od 24. listopadu vracet do dětství

Fabelmanovi, Steven Spielberg, filmové premiéry v kinech, 47. týden. Magazín KULT* Brno
Film
Fabelmanovi jsou vyprávěni optikou začínajícího filmaře.

V kinosálech na několika místech Česka startuje 24. listopadu velká retrospektiva snímků Larse von Triera. Brno sice tato přehlídka mine, to však neznamená, že by jihomoravští filmoví fanoušci neměli na co zajít do kina.

Čelisti. Dobyvatelé ztracené archy. Jurský park. Schindlerův seznam. Ready Player One: Hra začíná. Prakticky kterýkoli z těchto snímků by ze svého režiséra dokázal sám o sobě udělat legendu. Pro Stevena Spielberga však jde o reprezentativní výběr z mnohem širšího spektra zásadních titulů, jimiž když ne přímo změnil, pak alespoň obohatil světovou kinematografii. Posledně jmenovaný navíc pochází z roku 2018, což odpovídá tomu, že v prosinci 76letý rodák z Ohia ještě zdaleka neřekl své poslední slovo. V nejnovějších Fabelmanových se ohlíží do vlastního dětství a první ohlasy rovnou skloňují velké šance uspět na březnovém předávání Oscarů. Důvodů, proč si toho dobové drama nenechat ujít, tudíž existuje více než dost.

V českých kinech bude Fabelmanovým zřejmě nejvydatněji konkurovat plejáda domácích hereckých hvězd, která se sešla v novém díle Ireny Pavláskové. Už prostinký, přesto v určitém slova smyslu maximálně funkční titul Vánoční příběh naznačuje, že pobavit by se u něj mohla celá rodina, minimálně pak její méně umělecky náročná část. Podobná ambice se pak dá očekávat od disneyovského animáku Divnosvět.

Spíše v menších klubových kinech by se mohly prosadit polské Strachy v nás pracující s queer tematikou a český dokument Ti, kteří tancují ve tmě. Zkušená režisérka Jana Ševčíková zde dala prostor šestici nevidomých protagonistů.