Státní zámek Lysice, Barokní zámek, magazín Kult* Brno

Státní zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19.století obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pozoruhodnou sbírku historických střeleckých terčů. Prohlídky základního okruhu se konají v každou celou hodinu.

ZÁMECKÁ ZAHRADA CELOU SEZÓNU 2022 UZAVŘENA!

K návštěvě láká také zrekonstruovaná historické zbrojnice, která je se svými 2000 zbraněmi jednou z největších na Moravě. Ve zbrojnici se nacházejí zbraně všeho druhu od gotiky po romantismus. K raritám tu patří meč z protáhlého hlavového výběžku ryby pilouna obecného nebo unikátní samurajské meče.

Historický kočár v původních barokních konírnách

Kočár typu berlina, lehkého uzavřeného typu na vysokých kolech z 18. století, se po dlouhá léta nacházel mimo areál zámku a nedostávalo se mu průběžné péče. Té se mu nakonec dostalo až roku 2005. Lysický velmi vzácný historický kočár byl původně pozlacen a používala jej lysická šlechta při slavnostních událostech. Pro svou vysokou hodnotu má kočár svou vlastní expozici a zámek ho nepůjčuje k žádným akcím nebo natáčení.

Také čtěte
Rozhovor, kastelánka zámek Lysice, barokní stavba, která stojí na místě původní vodní tvrze ze 14. století, magazín KULT* Brno
Zámek Lysice je jedním z barokních skvostů jižní Moravy a pyšní se obzvláště zajímavou zahradou s...