Světové motorky v Brně: Salač vybojoval životní bednu, diváků ale ubylo
Český motocyklový závodník Filip Salač skončil ve Velké ceně České republiky v kategorii Moto2 na skvělém třetím místě a připsal si své první pódiové umístění v Brně. V letošní sezoně se tak dostal po druhé příčce v maďarském závodě znovu na stupně vítězů. Díky manévru v poslední zatáčce vyhrál Španěl Ivan Ortolá, druhý byl David Alonso z Kolumbie. V celkovém hodnocení seriálu je český jezdec osmý. Závody navštívilo celkem více než 180 000 fanoušků, což je přibližně o padesát tisíc méně než vloni.
Před víkendem panovaly obavy zejména z horkého počasí, což se nakonec podepsalo na kolapsech fanoušků. Jinak ale letošní ročník proběhl bez větších technických problémů. Záchranáři od pátku do neděle ošetřili celkem 160 lidí. Jednalo se především o kolapsy z horka, různé bolesti, drobná zranění či ošetření po bodnutí hmyzem. Velkou pozornost publika poutal během víkendu nejen hvězdný Španěl Marc Márquez, ale v paddocku se objevila i žijící legenda, bývalý italský pilot Valentino Rossi.
V tom pekle motorka víc jet nechtěla
Salačovi se o víkendu v Brně dařilo. Zajel dokonce v jednom z tréninků rekord okruhu a na startu si zajistil druhou pozici. Úvod závodu se mu však nevydařil, propadl se a od prvního kola se pohyboval na šesté pozici. Pak ale jezdil jedny z nejrychlejších okruhů a v desátém kole se po bravurním manévru dostal hned před dva své soupeře na třetí příčku.
„Bylo to hrozně těžký, neměl jsem úplně nejlepší start a potom pro mě bylo hodně náročné je předjet. Čekal jsem, že motorka pojede trošku líp, ale v tom vedru to prostě nešlo. Musel jsem čekat, než ostatní udělají chybu, abych se před ně dostal,“ řekl po závodu Salač. Několik kol před koncem dokonce útočil i na vedoucí dvojici, pak ale zvolnil. „Dotáhl jsem je, ale odvařil jsem pneumatiky, protože jsem měl rychlejší tempo. Takže jsem nakonec zvolnil a spokojil se s třetím místem. Jsem moc spokojený, protože jsem se dokázal dostat ze sedmé pozice.“
Pro Salače to prý byl zatím nejlepší závodní den v životě. „Asi si to ještě moc neuvědomuju, co jsem dokázal,“ uvedl Salač, který je historicky prvním Čechem na stupních vítězů v prestižní kategorii Moto2. „Hrozně moc to pro mě znamená. Vím, že teď jezdím dobře, takže jsem na sebe moc pyšnej, je to neskutečné, nemám slov,“ dodal.
Bagnaia ovládl sprint, Bezzecchi neudržel nervy
„Celková návštěva je vzhledem k netradičnímu termínu i mimořádně náročným teplotám číslo, kterého si moc vážíme. Vnímáme ho s opravdovým respektem ke všem, kteří přišli podpořit jezdce přímo na tribuny. Chtěl bych za to fanouškům poděkovat. Pochopitelně mám obrovskou radost, že je Filip Salač potěšil skvělým třetím místem,“ řekl předseda představenstva CREDITAS Autodromu Brno Karel Hubáček.
Kaňkou na vydařeném víkendu byl sobotní sprint MotoGP, který vyhrál Ital Francesco Bagnaia. Cíl po pádu nedokončil lídr šampionátu Ital Marco Bezzecchi, jenž neudržel nervy na uzdě, strčil a udeřil jednoho z traťových maršálů. Ten se mu přitom po nehodě snažil pomoci zvednout motorku. Ital byl za toto nesportovní chování z nedělního hlavního závodu diskvalifikován. Později se traťovému maršálovi omluvil. V neděli se pak v nejsilnější třídě radoval z čistého vítězství španělský matador Marc Márquez.
Text a foto: Petr Podroužek ml.